| Hammurabi a întrebat:

De ce în toate restaurantele, în toate meniurile, găsim "ciorbă de văcuță" și în nici unul nu găsim "ciorbă de vacă"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca vacă e Verginicahee hee

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Suna mai... apetisant. Mai bine "vacuta" decat "vaca", precum mai bine "fetita" decat "muiere". happy

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca sunt 2 produse diferite: vacuta si vita.
Ciorba de vacuta este facuta cu carne de vita tanara si este mult mai gustoasa, decat cea facuat cu acrne de vaca adulta.
Exista de altfel si diferenta de culoare: vacuta este de un rosu aprins, pe cand vita adulta, are o culoare de rosu inchis, spre grena.

Este asemanatoare cu mancare de miel si cea de oaie.
Manacareade miel este frageda si nu miroase deloc, fata de mancarae de oaie, acre are un miros greoir, puternic, de oaie.

| Hammurabi explică (pentru Violleta2022):

Păi de ce nu-i zice atunci ciorbă de vițel?
Că puiului vacii i se spune vițel.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Hammurabi):

Dacă puiul e femelă, i se zice văcuță.Dar am văzut și ciorbă de vită /vacă.
Acum tu probabil te referi la tine în Grecia, unde lumea are doar văcuțe.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai vazut tu in restaurante ciorba de vita? Eu am fost in multe, si inca nu am vazut... happy

| Lioana a răspuns:

Pentru ca sună mai bine.

| oglindasultanului a răspuns:

Pentru ca asta este limbajul folosit de cei care sunt obsedati de carne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepi sa ai intrebari asemanatoare putin cu verginica laughing

| Jessica1235 a răspuns:

Au fost prea zgârciți ca să gătească o vacă așa că ai sacrificat una mai mică și pricăjită laughing

| Hammurabi explică (pentru Jessica1235):

Asta ar putea fi o explicație.
Dacă întrebi chelnerul "De ce e așa de puțină ciorbă în farfuria mea?" probabil o să-ți răspundă "Pentru că e de văcuță, nu de vacă." laughing

| Jessica1235 a răspuns (pentru Hammurabi):

laughing ceva de genul

| Arakiss a răspuns:

Vacuta. Adica o vaca draguta. Cine mananca ciorba dintr-o vaca urata? laughing

| Hammurabi explică (pentru Arakiss):

De ce bre, ție când îți aduce chelnerul ciorba, îți aduce și poza vacii din care a fost făcută? laughing

| Andreeaiza23 a răspuns:

Chiar dacă lucrez in domeniul asta nu știu...
Pur si simplu suna mai adorabil văcuță?

| Hammurabi explică (pentru Andreeaiza23):

Așa am gândit și eu inițial.
Dar pe cine interesează să mănânce, numai dacă e o chestie adorabilă sacrificată?