| RAY a întrebat:

De ce ne simtim somnoroși si obositi daca stam in pat toată ziua?

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ptr ca ceva nu e in ordine la creier cu neurotransmitatorii, mai ales ca iti vine sa stai toata ziua in pat nu e in ordine.

| RAY explică (pentru Mosotti):

E la amuzante

| SilentRain a răspuns:

Pt ca lenea doar si la figurat

| StrongHeart a răspuns:

Pentru ca trupul e dusmanul nostru, vrea doar sa manance, sa bea si sa faca sex, noi trebuie sa luptam cu instinctele primare ca sa le depasim si sa ne intarim.
In fond, un om lenes e de fapt doar un om neantrenat care inca nu s-a disciplinat pe el insusi.Toti suntem construiti la fel, daca stam prea mult tragem la oboseala, daca ne antrenam fizic putem sa rezistam mai usor la sarcini grele d.p.d.v fizic.

| Irinelp a răspuns:

Pentru că creierul uman are nevoie de schimbare, nu să facă tot timpul același lucru atunci când suntem treji. De exemplu dacă mâncăm prea repede ni se face repede foame pentru că creierul nu a captat această informație, deci trebuie să mâncam mai încet.

| al0o0o0 a răspuns:

Lipsa de activitate duce la o circulatie mai lenta a sangelui, statul in casa la lipsa de vitamina D si de o oxigenare mai slaba a creierului.Asta e putin explicat pe scurt.Asta ne face sa ne simtim obositi sau epuizati.

| RAY explică (pentru al0o0o0):

Suntem la amuzante

| al0o0o0 a răspuns (pentru RAY):

As fi raspuns conform categoriei daca gaseam haz in intrebare

| RAY explică (pentru al0o0o0):

Trista viata ai

| al0o0o0 a răspuns (pentru RAY):

Te rog sa-ti tii frustrarile pentru tine

| RAY explică (pentru al0o0o0):

O sa ma rog la dz sa iti dea simtul umorului ca faci riduri

| al0o0o0 a răspuns (pentru RAY):

Ai 30 de ani si ma injuri pe TPU varule nu stiu la care dintre noi e problema

| RAY explică (pentru al0o0o0):

Omule suntem la amuzante, nu te am injurat