| Dady30 a întrebat:

De ce pamantul e rotund?

8 răspunsuri:
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Daca era patrat cadeai de pe margine.

| SabinaQueen a răspuns:

Ca sa intrebi tu

| BlackArt333 a răspuns:

Ca asa la facut Domnul Zeu! (Dumnezeu)
*.*

| Tom36 a răspuns:

Din cauza gravitatiei. Aceasta aduce corpurile cu masa foarte mare intr-o forma cat mai apropiata de o sfera. Aceasta forma este eficienta deoarece toate punctele de pe suprafata sunt egal departate de centru.

Bineinteles, mai actioneaza si alte forte, de aceea pamantul nu este o sfera perfecta, dar principalul motiv este gravitatia.

| AlexAleex a răspuns (pentru Tom36):

Raspunsul tau este foarte intelijent!
Felicitari! dar aici e t/a, nu se dau raspunsuri "intelijente" big grin

| Tom36 a răspuns (pentru AlexAleex):

Imi pare rau, dar dupa cum vezi, am o poza cu pamantul la profil. Nu pot sa nu raspund serios la intrebari care sunt practic despre mine.

| MVRARIVM a răspuns:

Pentru ca sa nu dam cu capul in colturi. Ti-ar fi placut o populatie plina de cucuie? Ceva acolo sus ne iubeste! happy