| RedTurtleeee a întrebat:

De ce trebuie sa vorbim cu profesorii gen cu dumneavoastra chiar daca vorbim doar cu o profesoara? Mi se pare o prostie.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Tie ti-ar place ca la vreo 40 de ani, dupa ce ai trecut printr-o facultate, ai dat zeci de examene, ai avut zeci de inspectii care au contat pentru statutul tau de profesor, ai format cateva generatii de elevi sau studenti, sa vina un pustiulica si sa vorbeasca cu tine la per tu? Daca tu vei putea accepta asta, nu am nimic de zis, intrebarea are sens, e pertinenta, insa cum mai mult ca sigur nu ai accepta, ar trebui sa intelegi ca e vorba de respect.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Sh mie, eu o luam de cap s-i ziceam FAI TREKI INCOAKE sh o trimiteam dupa cafelutza, shtia cine e sheful dintre noi 2, pune-i la respect pe astia k altfel nu merge.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Este vorba de respectul fata de ceilalti. Se pare ca nici parintii tai nu stiu asta, d-aia nu te-au educat cum trebuie.

| RedTurtleeee explică (pentru KronstadtResurrection):

Eu iti spun ca parintii mei mau educat bine. pe idiotii astea care au creat lucrurile astea nu iau invatat parintii bine.de exemplu la limba si literatura romana cine dracu a inventat speciile genului epic.ce e ma aia de e specie animal? sau poate planta? te pun sa inveti lucruri inutile mai mult de 12 ani de zile care nu te vor ajuta deloc in viata.scoala se presupune a fi pregatirea pentru viata dar ei te invata numai lucruri fara sens si ridicole.la scoala ar trebui sa te invete cum sa ai succes in viata, cum sa fi fericit nu teoremele lui dracu la mate si partile de vorbire la romana.

| Julianah a răspuns:

Buna! Profesoara, profesor, gradul ei este mult mai inalt decat al nostru, in cazul in care tu esti elevul. Aceste formalitati trebuie respectate pentru a nu ajunge la nivelul de a nu mai putea face diferenta dintre profesor si elevi. Desigur, profesorii ne pot fii prieteni insa nu trebuie sa uitam ca trebuie sa-i respectam orice ar fi!