| Gumã a întrebat:

Din ce e facuta sticla de plastic?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| Kazimir a răspuns:

Din sperma de cal

| DaVà a răspuns:

Din **** ars intr-o punga

| BastetReloaded a răspuns:

Din lacrimi de omida

| Broadband a răspuns:

Din policlorura de vinil
un fel de plastic.

Răspuns utilizator avertizat
| ZoOzOLe a răspuns:

*isi roade unghiile*poate din.nu! stiu.din oase de profesori.

| CristalClear a răspuns:

E o-ntrebare capcana? laughing

| KoKo56 a răspuns:

Siiiimplu...din guma(evident)

assiris
| assiris a răspuns:

PET = PoliEtilen Tereftalat, material plastic.
Toate masele plastice sunt mai mult sau mai puțin dăunătoare sănătății prin emisiile în anumite situații a produsului bisfenol A sau BPA care este răspunzător de fertilitate redusă, tumori maligne, dezechilibre hormonale şi metabolice, tulburări ale prostatei şi ale ţesutului mamar.
Pentru a va proteja sănătatea, trebuie să urmăriți marcajele de reciclare (triunghiul din săgeți) dare au în interior o cifră ce reprezintă natura plasticului astfel: 1=PET; 2=HDPE; 3=PVC; 4=LDPE; 5=PP; 6=PS; 7=OTHER.
CELE MAI NOCIVE SUNT RECIPIENTELE 3, 6, 7. PET-urile intră în categoria celor mai puțin periculoase cu condiția să fie ferite de încălzirea la microunde, razele solare directe etc.
Cei care au dat răspunsuri "neserioase" (ca să nu spun exact ce am vrut de fapt!) ar trebui să se gândească, viitorul lor este incert dat fiind că în Romania sticlele PET reprezinta peste 30% din volumul de deşeuri și nu mult va trece până veți fi puși în situația să dați deoparte câteva ambalaje din plastic, abandonate de oameni inconștienți și prost crescuți, pentru a putea bea o cană de apă, asta în cazul că apa nu ar fi plină cu nitriți, dejecții sau mai știu eu ce substanțe. Nu e de glumit.

| Cubulets a răspuns:

Ma crezi Einstein? o.O

| Ghindă a răspuns:

E cea mai grea întrebare pe care am vazut-o.

| Rebeca2911 a răspuns:

Din tablă.

| Aleexaandra a răspuns:

Din carton

| SsAa a răspuns:

Din plastic din moment ce e de plastic...