| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Fraților, deoarece nu prea am ce face în această după-masă, m-am gândit să vă dau de rezolvat o ghicitoare. Aveți aici un text codificat:
Fi! ztsiabF! etAoatcrru lăilcăiein irrvegtcod cieaahou! ă
Codul nu este inventat de mine, ci este luat dintr-o carte. Vă voi lasă, mai jos, un citat din cartea respectivă (citatul găsindu-se la aceeași pagină în care este relatată rezolvarea codului) iar voi va trebui să identificați cartea și, cu ajutorul ei, să descifrați mesajul! Uite citatul:
"-Perfect! exclamă unchiul meu, smulgîndu-mi hîrtia din mînă, iată că a și început să semene cu vechiul document; atît vocalele cît și consoanele sînt grupate în aceeași dezordine! Ba sînt chiar și majuscule în mijlocul cuvintelor, și virgule, ca în pergamentul lui Saknussemm."
Cine rezolvă primul provocarea are fundă! Spor!
P.S. "Fi! ztsiabF!" și "cieaahou! ă" sunt ambele un singur cuvânt, dar TPU nu mă lasă să pun semne de punctuație în interiorul cuvintelor. Ignorați spațiul dintre "Fi!" și "ztsiabF!" și dintre "cieaahou!" și "ă".

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Felicitări! Ai rezolvat această ghicitoare cu brio! Fundă!" happy

E din "O călătorie spre centrul Pământului" de Jules Verne, pagina 11. Adevărul e că mă așteptam să fie o chestie super complicată. Nici nu știam că există o modalitate atât de simplă de a codifica un mesaj happy