| sabin89 a întrebat:

happy Ghicitoare: M-am gândit la un număr; l-am ridicat la puterea 31; am obţinut un număr format din 35 de cifre. La ce număr m-am gândit?

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

M-am gandit pentru inceput la 10^31, mi-am dat seama ca are 32 de cifre, asa ca am inceput sa cresc numarul ridicat la puterea 31 si am ajuns la 13 care a indeplinit cerinta ceruta de tine. E si singurul numar natural care o indeplineste.

14 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ghicitoarea asta era prin cartea de mate (tema in special) clasa a 5-a? :/

| sabin89 explică (pentru DoarBogdan):

Eu sunt pe a 4-a. Voi cum aţi rezolvat-o la data respectivă?

| aXy99 a răspuns (pentru sabin89):

Nu s-a scris tot. Unde x

| sabin89 explică:

Pe net se găseste orice număr la orice putere, asta e clar. Ar fi interesant de stiut dacă există si altă metodă de rezolvare a problemei (ghicitoarei) fără să luăm numerele alea astronomice si să le comparăm.

| aXy99 a răspuns (pentru sabin89):

Nu se pune ce scriu. Unde x este mai mic decat 19, site cu mai multe buguri decat asta n-am vazut in viata mea. Semnul "

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Deci nu cred. Nu se pune nimic ce scriu dupa semnul

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Dupa semnul "mai mic"

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Un site retardat, altfel nu il pot numi. Are impresia ca e tema pentru acasa sau nu? Astia sunt retardati? Au tulburare obsesiv compulsiva sau ce? Bine ca retardat nu cenzureaza.

| aXy99 a răspuns:

13.

| sabin89 explică (pentru aXy99):

TPU îţi va fi recunoscător dacă vei spune si raţionamentul din spatele răspunsului.

| sabin89 explică (pentru aXy99):

Dar 11 sau 12 la puterea 31 câte cifre au? Dar 14 la puterea 31?

| aXy99 a răspuns (pentru sabin89):

11^31 are 33 de cifre, 12^31 are 34 de cifre, iar 14^31 are 36 de cifre. Fiecare +1 pe care il adaugi primului numar iti va creste numarul cifrelor al ridicarii la ^31 cu o cifra. Probabil exista un prag unde e diferit, dar la numerele astea a functionat.
(10+x)^31= 32+x de cifre, x

| sabin89 explică (pentru aXy99):

Ai folosit calculatorul?

| aXy99 a răspuns (pentru sabin89):

M-am gandit pentru inceput la 10^31, mi-am dat seama ca are 32 de cifre, asa ca am inceput sa cresc numarul ridicat la puterea 31 si am ajuns la 13 care a indeplinit cerinta ceruta de tine. E si singurul numar natural care o indeplineste.

| FrankRibery70 a răspuns:

Multimea vida