| georgesur a întrebat:

Ieri termometrul arata 0 grade, astazi este de doua ori mai cald ca ieri.Cite grade sunt astazi afara? thinking

Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

0, dar la mine erau 8 grade laughing

17 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

laughing)) e mai cald, ha?

Bula
| Bula a răspuns:

Astazi la mine afara sunt +8 grade.

| georgesur explică:

Viorel2c. te-ai cam incurcat in socoteli big grin
ieri au fost 0C=32F...
astazi(de doua ori mai cald) avem: 64F=+17, 7C
dar ia fa o socoteala asemanatoare in Kelvin big grin thinking

| georgesur explică:

Scopul prezentarii acestei probleme este acela de a atrage atentia asupra faptului ca MULTE din lucrurile„invatate" in scoala
noastra sunt prea sumar, prea abstract prezentate(fara nici o exemplificare si legare de realitate).

| georgesur explică:

Pentru a sesiza capcana pe care o intinde aceasta problema sa trecem(pe scurt) in revista notiunile.
-Temperatura este acea marime fizica prin care se caracterizeaza starea termica a unui corp.(ea caracterizeaza energia cinetica medie de miscare a moleculelor). Temperatura este legata direct de percepţiile simţurilor noastre.
-Adaosul de caldura unui corp duce la sporirea temperaturii acestuia. In cazul a doua corpuri cu temperaturi diferite, caldura se va transmite de la cel mai cald la cel rece pana cand temperaturile lor se egaleaza(echilibrul termic). Astfel, temperatura si caldura, desi in legatura, se refera la idei diferite, temperatura fiind o proprietate a corpului, iar caldura o "scurgere" de energie dintre doua corpuri cu caracteristici diferite.
-Senzatia de caldura sau frig, produsa de un corp este cauzata de temperatura.Desi putem aprecia care corp este mai cald/rece, evaluarea subiectiva(tactila) a marimii temperaturilor este imposibila.
-Pentru masurarea obiectiva a temperaturii exista mai multe scări termometrice: Celsius, Fahrenheit. Reamur şi scara termodinamică. Scara termodinamică, numită şi scara Kelvin, este o scara independentă de proprietăţile oricărei substanţe particulare ( zero absolut este la -273, 16C, care este 0 K, intervalele de temperatura fiind identice cu cele masurate in Celsius).
Rezolvare:
Problema stabileste temperatura in grade (notiune obiectiva, masurata) a zilei de ieri.
Apoi spune ca ".este de doua ori mai cald" (notiune subiectiva, care este valabila
doar comparativ cu ceva; acest ceva poate fi orice:temp. de inghet a apei, temp corpului
uman, temp.corpului pinguinului…etc).
ATENTIE problema nu spune nimic despre o temperatura dubla!
Din aceasta cauza raspunsul corect este:
"Nu se poate spune nimic despre cite grade arata termometrul a doua zi"

| andreiolariu a răspuns:

Ieri au fost 0 C=273, 15 K
astazi avem: 273, 15*2=546, 3 K=273, 15 C... confused thinking

| alina88 a răspuns:

| viorel2c a răspuns:

Daca modifici gradele Celsius in Farenheit o sa fie diferit azi fata de ieri:0 Celsius=32 Fahrenheit
Deci maine vor fi 16 Fahrenheit = -8, 889 Celsius.La fel si in Kelvin.

| viorel2c a răspuns:

Am scris inspre mai frig, in sensul ca maine va fi de doua ori mai rece decat ieri.

| viorel2c a răspuns:

Ti-am zis ca maine va fi de doua ori mai rece decat azi.
Tot o aberatie ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

273 grade Celsius :T(K)=t(gr Celsius)+273.15=0+273.15=273.15.
T'=2*T(K)=546.3.t(gr Celsius)=T(K)-273.15=273.15grade Celsius
pentru ca temperatura in sistemul international s masoara in Kelvini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

| miky_5469 a răspuns:

Zero!

| deepL a răspuns:

| lia_4397 a răspuns:

Depinde unde tii termometrul confused