| nickolass25 a întrebat:

Intrebare pentru toti cei care vor sa raspunda: CE ESTE RAGAIALA? Astept raspunsuri inteligente...big grintonguelaughing

Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

Ragaiala sau eructatia este o reactie normala a organismului generata de inghitirea aerului in timpul mesei

Eructatia sau ragaiala reprezinta emisia zgomotoasa de aer din stomac. Daca aceasta apare dupa o masa bogata, se considera normala din punct de vedere fiziologic, fiind chiar o eliminare necesara a aerului din stomac. Totusi, pentru unele persoane, eructatia reprezinta o problema serioasa, considerand ca este vorba despre o boala, gazul eructat avandu-si originea in stomac. Medicii sustin ca aerul inghitit este sursa gazului din stomac si a senzatiei de eliminare a acestuia, proces denumit aerofagie. Aceasta reprezinta inghitirea de aer, fiind un fenomen normal. In timpul inspiratiei, aerul scade presiunea in esofag, iar aerul este aspirat. Odata cu expiratia, presiunea intraesofagiana creste si aerul poate fi eliminat. In mod obisnuit, aerofagia reprezinta un obicei nedorit in cazul persoanelor care eructeaza repetat, uneori ca raspuns la o senzatie de balonare. Odata cu inghitirea salivei sunt aspirati aproximativ 5 ml de aer si o cantitate mai mare in timpul alimentatiei. La efectuarea radiografiei abdominale pe nemancate s-a observat prezenta unei cantitati mai mare de gaz la nivel intestinal, in cazul pacientilor nervosi, in comparatie cu cei relaxati. Aerofagia este determinata de sugerea degetelor, mestecarea de guma, mancatul rapid, dantura deficitara. Eructatia ocazionala dupa un pranz bogat este normala si nu necesita tratament. Pacientii care eructeaza excesiv trebuie sa inteleaga relatia eructatie - aerofagie. De obicei, mancatul lent asigura timp pentru ca aerul sa inainteze de-a lungul intestinului sau sa fie absorbit.

Ce provoaca ragaiala

Alimente producatoare de gaz: bauturi carbogazoase, bere, fasole, broccoli, varza de Bruxelles, varza, porumb, carne de porc, alimente condimentate, piper verde, ceapa. Actiuni generatoare de gaz: mestecatul gumei, fumatul, vorbitul in timpul mesei, mancatul rapid, omiterea unor pranzuri. La formarea de gaz contribuie: scortisoara, cuisoarele, ghimbirul, menta. Alimente generatoare de miros: alcool, asparagus, fasole, varza, cafea, oua, peste, usturoi, ceapa, nuci, prune, ridichi. Alimente care reduc mirosul: laptele batut, patrunjelul, spanacul, iaurtul.

6 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Ceva ce iti vine mereu sa faci dupa ce bei Cola, dar niciodata nu poti happy.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E felul stomacului de a-ti spune sa nu mai mananci/bei ca un porc.

| Aѕнℓєу♥ a răspuns:

Ragaiala este un mare obiect pentru baietii ca sa se simta porcii.ragaitu il face sasi scoate gazele din burta dp ce bea apa sau mananka.cu ragaitu faci oamenii sa rada.ragaitul este bun ca sa te consumi rolling on the floor)))laughing))) este foarte sanatoslaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Malvynutza2, de ce nu lasi si link-ul fato? Nu o lua in nume de rau, dar am remarcat faptul ca in cazul tau, site-ul ar trebui sa se numeasca Copy-Paste pentru toti.Ragaiala este un fel de eliminare a aerului inghitit.

Anonimul UPT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andate affanculo cu ragaiala vostra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O ragaiala?=o basina urcata cu liftulaughing