| Derye a întrebat:

Intrebare pusa din pura curiozitate si pentru amuzament:

Voi cum salutati? De ce?

Ce replici va caracterizeaza?

37 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Tinand cont ca am invatat putina suedezahee hee, salutul meu este "hej" (buna)pentru inceput si la sfarsit "hej da"(a se citeste o) (la revedere)big grin

| Sconcsiş a răspuns:

Ceau, Sarumana, buna dimineata/ziua/seara

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Depinde de conjunctură, în general "bună" (dimineața, ziua, seara), mai rar când spun "salut".
Pa, pa.

| Flav a răspuns:

''Salut'', ''noroc'', ''servus'', ''ce faci mosule'', ''saru`mainile''. Depinde de moment si bineinteles de persoana.

| JustMeBăi a răspuns:

Neatsa!

| Vizitiul a răspuns:

Hai noroc, hai salut, tucu-te-n p..., beteas, servus c'aie...

| Razvan a răspuns:

Sar`mana la oameni in varsta. Buna seara/ziua/dimineata la profi.Salut la prietenii.Si pe Stef:"Sa traiti, parinte"(a zis ca nu mai are timp de fete si imi bat joc constant de eldevil

| Tourniquet a răspuns:

Depinde de persoana. La oameni in varsta, vecini, bunici si mamei spun : Sarut'mana.
La profesoare/profesori/domnul director: "Buna ziua/dimineata/seara!", profei de engleza "Good aftermoon/morning.", profei de franceza " Bonjour, madame profesor."
Colegiilor/prietenilor: "Buna!", "Hi!", "Hello!", "Salut".

| pwp a răspuns:

Buna pentru ca mi se pare cel mai folosit

| madia a răspuns:

Yellow! Servus! boo, Salut, helau.

| AshuraElric a răspuns:

Buna...asta ar fi formula de salut, dar eu o spun de parca "Trebuie sa spun de fiecare data cand va vad asta?"laughingIn schimb cred ca sunt singura de pe-aici care raspunde la telefon cu "Moshi Moshi"daaaa eu japoneza mea (foarte posesiva)laughing

| AnaBlackVampire a răspuns:

Servus! Salut! Neata! (daca e dimi)

| User a răspuns:

Ceau (cel mai des), noroc, salut, bun` dim`neata, bun` ziua, bun` sear`(mi-e lene sa deschid gura si sa pronunt corectyawn. oricum, gestul conte` ). Fara sar` mana 8-).

| paramore a răspuns:

De obicei mi-e lene sa deschid gurayawndar dk e musai zic un ''ciao'' sau buongiorno cand ma int cu vreo baba bagatoare in seama

| Fifylici a răspuns:

Cu prietenii mei Holla[prefer spaniola] sau baietilor le zic Hello copiluuu

| airflower a răspuns:

Eu spun ciao, cateodata si taio-pa(asa spuneam cand eram mica)

| pretzel a răspuns:

Chiar daca e dim. seara orice ar fi eu zic neatahappy. la cei mai in vrasta zic buna ziuuuua happy iar la bunici sar'mana

| Tigrilă a răspuns:

Hmm depinde de situatie : Rade-o ba sau tai-o, dispari te ia si dupa fata

| eeleeeeeeeelllll a răspuns:

Cel mai des zic "hai salut!" laughing sau "ce faci jeg?" laughing

| Simona a răspuns:

1.Heei ce faceti (prietenilor)
2. Buna dimineata/ziua/seara (persanelor ce le cunosc din vedere)
3.Saru mana (mamei, unor prof...)

| Th3eo a răspuns:

Eu zic neata in orice moment al zileilaughing

| Gabrielle16 a răspuns:

Eu zic mai mereu "buna" sau "ce faceti, ma?" laughing

| StefanStyle94 a răspuns:

Intre prieteni:Hai noroc ba'! Cu fetele:Buuuna! urmat de un ranjet dragut...Cu bunicii:Sar'na bre!happy

| Laura a răspuns:

De obicei zic salut; când mi-e somn zic neata și mă culc pe bancă. laughing

| Riyukii a răspuns:

Pai.deobicei seara zic :
Neataa lume`
Si dimineata zic: Na`Seara universe!
cateodata saru`mana[chiar si la unii copii].
ehh.astea`s la colegi.

| mihaelabr a răspuns:

'neata :dimineata la liceu
buna dimineata/ziua/seara la profi in general
sar'mana la vecini rude...
si buna la prieteni... happy

| RoRoxana a răspuns:

Zi din Prima fara sa te balbai!
Ce ma'Ta Faci?
Hi maRshh!
Ciaw Baw!
Baa! Esti nebun? [Cu coLegii...in general cu Baietiilaughing]

Cu Profi, rude, cunostiintse[Buna ziua...Sarut Mana...blah blah]
Sh cu Mamy Ciawhappy

| Geronimo9234341 a răspuns:

Cu priteni Tzen, si cu rest Buna laughinglaughinglaughing si mai Omg.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saru' mana(persoanelor in varsta), buna ziua si buna seara(fara buna dimineata; rareori spun asta, chiar si la 6-7 dimineatalaughing), iar pe tineri ii salut astfel:salut, buna(mai rar), ce faci/faceti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hellău hellău cu prietenii, bună cu colegii şi pa cu cei care nu mă interesează.