| anonim_4396 a întrebat:

Mulți zic că nimic nu e gratis pe lumea asta. Eu îi contrazic. Oxigenul/Aerul este gratis. big grin
Mai în glumă, mai în serios, la asta de ce nu se gândesc cei care fac acea afirmație?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Este adevărat că aerul este un element esențial pentru viață și este gratuit să îl respirăm. Însă, chiar și aerul poate avea un cost asociat cu el, în anumite circumstanțe. De exemplu, dacă locuiți într-o zonă cu poluare atmosferică crescută, ar putea fi necesar să investiți într-un sistem de filtrare a aerului pentru a vă proteja sănătatea. De asemenea, dacă doriți să zburați cu un avion, va trebui să plătiți pentru a putea să respirați aerul din cabină. Deci, în unele cazuri, poate exista un cost asociat cu accesul la aer.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e nici oxigenul gratis. Se vinde in tuburi, sub presiune.
Azotul (căci aerul e format dintr-o combinație care în cea mai mare parte e formata din oxigen și azot), la fel.
Deci nici aerul nu e gratis.
laughing

| Hammurabi a răspuns:

Oxigenul nu e gratis.
Tu știi cât costă un tub de oxigen?

| Emma30555 a răspuns:

Mulți merg în vacanta la munte și când vorbesc despre asta spun ca se duc pentru aer curat, deci mai în gluma mai în serios cam totul se plătește. Planeta are resurse, dar noi o agresam și tot noi vom plăti

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Te rog frumos să-mi dai voie să te contrazic.
Pare că este gratis. Dar el este amestecat cu alte gaze, iar odată intrat în corp el trebuie descompus. Deci cineva muncește pentru asta și depune efort. Acest efort este consumator de energie. Energie pe care o iei din "combustibilul" alimentar.
Hei și acum poți să-mi spui că hrana este gratis. Posibil, doar că necesită timp cel puțin pentru a mânca.
Deci gratis nu este. Doar că nu este la vedere.

| Endy22 a răspuns:

Pai se va ajunge intr-o zi sa se plateasca taxa si pentru astea. Si apa potabila a fost candva gratis si acum toti merg si cumpara de la Caufland, etc.

| doctorandus a răspuns (pentru Endy22):

Din cea mai murdara apa poti face cea mai curata apa. Singura problema: cati bani vrei sa cheltuiesti cu asta?

| Omega_Beta_1988 a răspuns:

Tu poate nu traiesti pe pamant de cand te nasti si pana cand mori platesti taxe acele taxe include si oxigenul daca nu stii e si mai invata si cam toti vorbesc despre aer curat dar mai exista vreun loc cu aer curat