| alecs871 a întrebat:

O mare greseala http://www.TPU.ro/educatie/ce-tara-e-mare-cat-un-contine nt/, la aceasta intrebare a fost premiat un raspuns incorect, in fine, intrebarea suna cam asa " Ce tara e mare cat un continent" fiind premiat raspunsul Australia. As vrea sa spun in primul rand ca Australia nu este un continent, continentul se numeste Australia si Oceania, iar tara care este mare cat un continent este Antarctica, cu o suprafata mai mare decat suprafata Europei. Asa ca Hephep, astept scuze in scris, in dublu exemplar :)).

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Aoleu, nu ti-am dat funda tie?

Alecs, scuza-ma te rog, era un joc de cuvinte. Si cum in privinta Australiei si Oceaniei inca exista teorii particularizante si generalizante (ca si povestea cu Transilvania, adica teritoriul cuprins intre Carpati, Ardealul, sau regiunea extinsa, cuprinzand si Partium, asa cum ajunge ea sa fie integrata in Imperiul Habsburgic, ca principat), astfel incat Australia (corespunzand statului omonim) si Oceania (cuprinzand Australia si insulele din Pacificul de Est) sunt CONTINENTE, mi-am permis si eu o cimilitura.

Scuza-mi cretinitatea de a nu fi stiut ca Antarctita e o tara (iaca ai doua scuze, cum ai dorit). Dar astept si eu atunci sa imi spui care e capitala tarii Antarctica, ce forma de guvernamant are, care este limba oficiala, cum se numesc cetatenii ei si cand e ziua nationala, adica cateva elemente sine qua non ale unei tari.

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Conform definitiei din DEX, Antarctica nu este tara, atata timp cat nu are TOATE atributele unei tari. Antarctica este teritoriu international si nu tara. Vezi Tratatul din 1959.

| Chocolate a răspuns:

Se spune ca Australia este continent-tara de aia e preamiat Australia. Dar sunt multe tari mari care pot fi cat un continent.

totusi... iar antartica este continent nu o tara cat un continent! ce dracu!

| Nastasia a răspuns:

rolling on the floor

| alecs871 explică:

1959? Atunci abia daca se stia ca Pamantul este un geoid. Cred ca de atunci s-au schimbat multe...

| Brotacelu a răspuns:

Daca Antarctica este tara, eu sunt presedintele acestei tari laughing))) rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ce tara este mare cat un continent " nici nu s-a afirmat ca este un continent ci doar ca este atat de mare cat un continent, intr-adevar Antartica este cat un continent, dar si Australia poate fi cat un continent sper ca m-a inteles jocul de cuvinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate, dar totusi era intrebarea lui/ei si putea oferi oricui fundita, atata timp cat a crezut ca acela este raspunsul corect! Faptul e consumat si succes in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HepHap, HepHep sau Hip Hop (nu prea se mai stie cum iti zice), din greseala in greseala pana la victoria finala (aia de maine)! Cum adica care-i capitala? Polul Sud. Si ce forma de guvernamant vrei? Nu ti-e clar ca acolo pinguinii-s regii? Sunt poligloti, n-au nevoie de limba oficiala. http://www.youtube.com/watch?v=JAMkggHmRUw&feature=related. Locuitorii se numesc antarcticieni. Cum altfel? Ca doar nu antarcticienozauri...
Anastasia, cât de apreciat este punctul tău de vedere...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va grabiti sa trageti concluziile. Veti afla cu surprindere ca Romania este continent, da da, ati auzit bine, Romania este continent. Va fi primul decret al lui Geoana, daca devine presedinte. Deci eu dau dreptate oricarei nerozii, atita vreme cit Geoana o sa ne ridice la statutul mai sus mentionat laughing Cred ca asa or sa auda si americanii de rind de noi si nu vor mai spune ca Romania este un orasel din Ungaria rolling on the floor

| cucurigu a răspuns:

Pe principiul omogenitatii geografice se pot considera doua continente :Australia si Oceania. Ma rog, atat timp cat niste insulite amarate pot fi considerate un continent...