| anonim_4396 a întrebat:

O situație oarecum comică. Zic eu.

Se știe că au fost cazuri în care anumiți preoți au făcut avansuri enoriașelor.
Ei bine, cum ar fi ca (unele) enoriașele să se "dea" la (unii) preoți iar aceștia să le și accepte avansurile? big grin

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ei bine, cum ar fi ca (unele) enoriașele să se "dea" la (unii) preoți"

nimic deosebit, e omenesc, de când lumea

| Hammurabi a răspuns:

E foarte posibil.
Nu spune nimeni că ABSOLUT toți preoții sunt ceea ce ar trebui să fie.
Până la urmă sunt oameni și fiecare cu caracterul și felul lui de a fi.

| LordCristobal a răspuns:

Cum sa fie, ar fi o situatie frumoasa pentru ambele parti.

| helpforyou a răspuns:

Au fost si enoriase care s-au dat la preoti, Nimic nou sub soare.
Ce pot sa spun ca nu au iesit deloc bine din situatie.

| DjSannan a răspuns:

Situatia descrisa ar fi inacceptabila din punct de vedere moral si ar contravine normelor etice si religioase ale Bisericii. Preotii sunt angajati ai Bisericii si au o responsabilitate de a conduce o viata moral exemplara, si au obligatia de a-si pastra castitatea si a-si mentine relatiile cu enoriasii pur si simplu profesionale. Un astfel de comportament ar putea duce la izgonirea din Biserica a preotului implicat si la pierderea respectului enoriasilor fata de acesta