| anonim_4396 a întrebat:

Pamfil are o clinică veterinară și servește în fiecare zi, la micul dejun, un pui bolnav. Așadar Pamfil comandă pui bolnavi, că el din asta se nutrește.
Domnul Judjer are o fermă de pui crescuți în aer liber, într-un spațiu delimitat de un gard. Puii care zboară peste gard sunt făcuți colet și sunt trimiși, prin poștă sau prin curier, la Pamfil. Puii ajunși la Pamfil sunt examinați, cei sănătoși fiind refuzați. Așadar puii sănătoși sunt trimiși înapoi la ferma lui Judjer, însă nu înainte de a le fi tăiate aripile, iar puii bonavi rămân la Pamfil. Sunt exceptați puii de cioară, fiindcă aceștia oricum zboară.
Cine se face vinovat de soarta puilor care zboară peste gard:
a) Pamfil
b) Judger
c) poștașul
d) curierul
e) puii care nu zboară peste gard
f) puii care zboară peste gard
Cine se face vinovat de soarta puilor care rămân în acel spațiu delimitat:
a) Pamfil
b) Judger
c) puii care nu zboară peste gard
d) puii care zboară peste gard

Răspuns Câştigător
| UnuPentruAltu a răspuns:

Răspuns: a) și a).
Pamfil se face vinovat fiindcă el le taie aripile și îi readuce cu picioarele pe pământ.

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Vinovati de aceste aberatii va faceti voi, schizofrenicii, caci voua va trece prin cap sa enumerati puii de cioara printre puii de ferma, sau sa prezumati ca un medic veterinar are nevoie sa comande pui bolnavi direct la ferma; doar isi poate alege dintre puii bolnavi incurabil ai clientilor; ideea ca moartea unor pui crescuti pentru carne ar constitui o vina mi se pare iarasi ideatie bizara. Iar dintre toti schizofrenicii, de departe cei mai vinovati sunteti voi, schizofrenicii care refuza tratamentul; voua va place sa delirati si nu luptati impotriva bolii. Ia vezi, ce zic vocile, am dreptate?

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Vocile zic că tu nu ești cioară dar ești papagal, fiindcă nu îți aparțin cuvintele pe care le folosești.
Asta este pe înțelesul tău?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu este de loc pe intelesul meu; trimite-mi si mie te rog un link sau o trimitere la ceva cat ce cat asemanator cu ce am scris. Multumesc.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Îți mai dau câteva indicii:
Toți cei de rând sunt puii.
Sunt unii pui care încearcă să zboare peste limită dar nu reușesc să se înalțe îndeajuns și cad, în depresie. Aceștia ajung tot la Pamfil.
Sunt alții care au avut aripile tăiate dar le-au crescut din ou. Aceștia recidivează, trecând iar peste limită. Ei de cum sunt prinși sunt băgați la coteț pe o perioadă determinată, după care sunt lăsați iar în aer liber.

Ca lectură suplimentară îți recomand "Ferma Animalelor", de George Orwell.

| johnnny123 a răspuns:

Wow...

Tu ai două tipuri de "întrebări" pe situl ăsta:
1) Întrebări în care te plângi că facultățile tale mintale sunt puse la îndoială de către specialiști

2) Întrebări (ca aceasta) în care ne demonstrezi dincolo de orice îndoială faptul că specialiștii au perfectă dreptate

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Vai de capul tău, tu ai deja aripile tăiate.

| LostInPark a răspuns:

Raspunsul este (b) la ambele intrebari. Avem cerere si oferta.
Daca eu iti cer sa-ti tai cablul de la tastatura si s-o faci instant wireless, tu nu esti obligat sa te conformezi.
Pamfil doar cere...asta nu inseamna ca trebuie cineva sa-i ofere.
Judger oricum o sa-si faca de cap in ferma, o sa le puna petarde in cotet, exact cum fac vanatorii de caprioare, aia cool, nu diletantii care poarta camuflaj.