| MisterKat a întrebat:

Pro sau Contra manele?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Unele..sunt chiar acceptabile happy

39 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Pro, deoarece de moment ce-un gen de muzica merge ascultat la o nunta, cumetrie, baieram sau dupa cateva pahare de bautura, inseamna ca-si are si ea locul ei; nu-s de acord sa se aculte la masina tare sau sa fiu nevoit sa ascult toate live-urile astea tiganesti prin piata sau in strada; dar de moment ce acest gen de muzica merge ascultat in alte imprejurari si chiar da o atmosfera buna, de ce nu?

| hândel a răspuns:

Nici pro nici contra.

| Leea1234 a răspuns:

Am mai spus-o:ascult de toate! de la richard clayderman pana la florin minune. sunt manele frumoase, cantate de cristi rizescu, denisa etc. dar sunt si manele care imi provoaca dureri de cap cantate de ionut numaistiucum, care mai bine si-ar vedea de scoala; si multi altii pe care nu ii mai enumar! un raspuns : PRO

leonardk
| leonardk a răspuns:

Contra. Desi gusturile nu se discuta.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Contra.winking Mie una nu imi plac manelele, insa nu am nimic cu cei care asculta manele.Fiecare are dreptul sa aleaga ce el de muzica sa asculte.big grin

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Fel* Scz am mancat o litera

auran
| auran a răspuns:

Nu exista padure fara uscaturihee hee Baga si tu un PUIA la maxim cu geamurile deschise

regis
| regis a răspuns:

Nici pro nici contra, exista cateva piese bune insa multe sunt de umplutura. Oricum ma dezgusta mai mult campania anti-manele decat manelele in sine.
Nu vad insa cu ce e mai cult orice alt gen comercial de muzica. Cine vrea cultura asculta Bach, cine vrea sa se distreze asculta orice, inclusiv manele. Cu atat mai mult cu cat majoritatea manelistilor au si voce, fiind nevoiti adesea sa cante live. Nu ma refer aici la Fernando de la Caransebes si alti idioti.

| Dara a răspuns:

Traim intr-o tara libera, deci fiecare are dreptul sa asculte ce doreste, dar in casa lui, cu geamul inchis si peretii izolati fonic, daca e mai tare de urechi! :D
Eu sunt contra manelelor. Am fost odata la un salon si doua ore am fost torturata cu aceasta capodopera http://www.youtube.com/watch?v=hGzymEANtwU
:|

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Daca ne intereseaza prea putin, spre deloc, se pune?

| Ben. a răspuns:

Ma abtin.

| Elly4all a răspuns:

Buna, eu sunt categorik contra.de ce sa asculti o manea cand poti asculta ceva rock, pop, house sau mai stiu eu ce care categorik este mai bine decat manelele.scuze daca te-am jignitbig grin
ByehappyElly

prfml
| prfml a răspuns:

Cand canti iti exprimi sentimentele, toti cantam cand facem dus de exemplu, este o arta sa canti in fata unui pubilc care sa te placa, nu conteaza genul de muzica conteaza sa iti doresti sa canti si sa fie cu drag, dar cantand sa iti exprimi cele mai negre ganduri acolo sunt contra, in rest imi place muzica de la manele pana la simfonica.

prfml
| prfml a răspuns:

Dau un exemplu din foarte multe manele care imi plac www.trilulilu.ro/mihai_alexandru/352fcd64c77dd1, este o melodie care sa ne inspire ura, doar ca este manea?

prfml
| prfml a răspuns:

Dau un exemplu din foarte multe manele care imi plac www.trilulilu.ro/mihai_alexandru/352fcd64c77dd1 , este o melodie care sa ne inspire ura , doar ca este manea?

| Kyky a răspuns:

Contra.

| Mo a răspuns:

Ascult cu placere toate genurile, deci ascult si manele.
pa-pa

| MisterKat explică:

Interesante raspunsurile voastre.
Nu, elly4all, nu m-ai jignit happy
Nu ascult manele, si mi-e indiferent.
Dar consider ca nu ar mai trebui sa judecam oamenii dupa ce fel de muzica asculta. Unii asa simt ca se pot exprima, asa se simt intelesi.
Nu ascult manele, nu imi plac. Dar fiecare e liber sa faca ce vrea atata timp cat este intr-o societate democratica. Corect?
O zi faina sa aveti!
Daniel.

| dulshe a răspuns:

Mie indiferent!

| inna a răspuns:

Contra+

| littlesunshine a răspuns:

Contra.
Argumentele mele: Melodii (daca le pot numi asa) fade fara sens, pline de "bani/femei/dusmani/case/masini". Prost exemplu pentru societate. Bine ca nu le mai difuzeaza astia de la tv #:-s

| St!L a răspuns:

Contra categoricbig grin

| DenissaDeea a răspuns:

Personal ascult orice gen de muzica care imi place si ma bine dispune, sunt pro manelelor, doar pieselor de bun simt si bine cantate/voce/calitate.

| Diav0la a răspuns:

Contra! Cred ca am o forma de alergie severa in ce priveste maneaua .ma apuca asa instantaneu cu mancarimi si apar si eruptii cutanate... Trece doar cu muzica de calitate!

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Contra. big grin

| urbanghost a răspuns:

Eu sunt Pro manele, chiar imi plac, nu toate dar majoritatea si nu am nimic cu cei care asculta alte genuri de muzica, nu conteaza ce gen de muzica asculti, cunosc foarte multe persoane care nu asculta manele : ca asculta manele, rock, pop etc. conteaza cel mai mult sa fii sociabil si sa te intelegi cu toata lumea de langa tine si sa nu judeci persoana dupa ce gen de muzica asculta. Sanatate!

| DAVID_8154 a răspuns:

Sunt pro pentru numele mari ai muzicii lautaresti si manelisti de renume care au muncit mult sa aiba un nume acolo in top iar contra pentru toti asa zisi manelisti gen Roxi manelista care nu au ce cauta la televizor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent se pune?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra... vrei sa ne canti ceva? un "nu te las"rolling on the floor