sadrian46
| sadrian46 a întrebat:

Religie=ceea ce ne unește.
Am descoperit o religie universală, care unește toți oamenii.
Religia banului.
Preoți- bancherii (majoritatea originari din Mediul Orient).
Templele - băncile, clădirile lor.
Dumnezeu- banul în sine.
Bancnotele- diferitele nume ale lui Dumnezeu. Cel din Botswana se numește P*la).
Duhul Sfânt - schimbul valutar.
Piața Forex- miracolul vorbirii în limbi.
Diavolii -cămătarii.
Îngerii - IFN-urile.
Bursele de valori - congrese religioase permanente.
Ce părere dle Steregoi, punem de o propovăduire sponsorizată?

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Blasfemie! Blasfemie! Blasfemie!

| sadrian46 explică (pentru corbulalbrosu):

Modul dtale de a răspunde ține de dictaturi, care au puncte comune cu Lenin și Stalin. Nu știi, te învățăm, nu poți te ajutăm, nu vrei, îți impunem. Așa că îți repetăm de trei ori să îți intre bine în cap.
Blafemie ar fi dacă am fi în Evul Mediu. Atunci m-ai arde pe rug.
Ghinion.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sadrian46):

Pe vremea renumitului; supranumit : ''Cainele Domnului'' – Tomas de Torquemada?

| sadrian46 explică (pentru corbulalbrosu):

Eu doresc să vorbesc de o religie care unește. iar nu una care toturează în numele lui Dumnezeu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Amuzant, dar nu. Religia e modul ala prin care o mafie isi bate joc de o chestie intima, cum e credinta. Eu nu ar trebui sa stiu in ce crede Steregoi, la fel cum nici el nu ar trebui sa aiba treaba ca eu cred sau nu in mosul barbos. Discuti in public despre cum cand si cit sex faci? Unii o fac, dar destul de putini. Nu zic ca sunt excesiv de pudic sau ceva, ci doar ca viata intima se cheama intima pentru ca asa e. La fel si credinta, e o chestie intima. Mi se pare absolut jenibil sa imi zica unii cand, cum, si de ce sa ma rog.

Răspuns utilizator avertizat
| DanyDav a răspuns:

Ai debitat niste inepții!

| sadrian46 explică (pentru DanyDav):

Te rog foarte frumos, dar te rog frumos de tot.
Să citești definiția cuvântului inepție in DEX - Dicționarul Explicativ al Limbii Române Moderne, ediția online de pe Internet.
Apoi să demonstrezi din ceea ce am scris eu acolo, frază cu frază, unde este inepția.