| sabin89 a întrebat:

Roşiile din supermarket, cu miezul ăla lemnos, alternând în culori alb şi roşu - sunt făcute în laborator? happy

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Si eu am asa crescute de parintii mei si nu au fost tratate cu nimic, sunt bio. Dar semintele nu putem sti de unde provin si cum au fost obtinute. Multe soiuri sunt modificate genetic (si nu numai de rosii), chiar daca le crestem bio nu avem certitudinea asta.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Modificării genetice sunt de fapt?
sa spunem ca specia x are un sistem imunitar fata de specia y,astfel ca copiem gena care ofera un sistem imunitar in specia cea care este mai vulnerabila,in natura ce se intampla? majoritatea indivizilor care au sistem inuntar slab vor muri,cele putine dezvolta residenta,noi oameni facem ceea ce se intampla in mod natural dar mai accelerat,asta duce la pierderea gustului sau vitamine,dar nu avem de ales, pentru ca microbi,virusi ataca legumele, fructele, plantele, nici bio nu e bio pentru ca ar insemna ca stai sa vezi cum ti se distruge tot ce ai plantat, e o tampenie bio de fraierit prosti

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Bio sunt legumele mele, in sensul ca au fost crescute fara alte interventii, dar despre seminte nu pot sa ma pronunt, semintele din care au crescut sunt cumparate.
Si ceea ce se vinde cu eticheta bio in magazin e doar o escrocherie ca sa ia bani mai multi. Nu ai cum sa faci produse bio la scara atat de mare, intr-un timp asa scurt si sa le vinzi atat de ieftin, mai ales alea de import.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu, pur simplu sunt alte speci de rosi sau au evoluat ele simplu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Poate în seră, sau așa e specia lor.

| sabin89 explică:

Unele efectiv nu se pot mânca.

| gogu220 a răspuns:

Nu. Dar sunt coapte forţat cu o soluţie produsă în Germania.