| Alexandru197 a întrebat:

Ghicitoare care imi da batai de cap.
Un fermier a murit si si-a pierdut casa, a pierdut masina si prietena lui. Ce a pierdut fermierul?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Un text trebuie sa aiba logica gramaticala in limba romana, si trebuie sa insemne ceva logic, rational. Fermierul nu a pierdut nimic, el a murit. Si. Si-a pierdut casa si prietena lui. Si-a pierdut masina si prietena lui. Probabil statea la fermier, ii folosea casa si una din masini, dar familia i-a cerut sa plece. Si-a pierdut casa, a pierdut masina si prietena lui. Fermierul nu a pierdut nimic in plus, prietena lui si-a pierdut casa si masina in urma mortii fermierului. Intelegi?

| Goete a răspuns (pentru minrest):

E la categoria AMUZANTE.
Si are logica, fermierul si-a pierdut VIATA

| minrest a răspuns (pentru Goete):

Salut. Nu critic intrebarea, ci dezleg enigma. Fermierul a murit, cu ocazia asta prietena lui a pierdut casa si masina; evident, le folosea pe ale fermierului. Ce mai pierde in plus un om dupa ce moare este o pista falsa. Ia mai citeste odata intrebarea initiala, in cheia asta; ghicitoarea e foarte misto.

| Goete a răspuns (pentru minrest):

Intrebarea e clara.
Ce a pierdut FERMIERUL?
Inteleg ca a fost prost scrisa.

| minrest a răspuns (pentru Goete):

A fost un pic fortata ca sa iasa poanta. Ghicitoare e foarte buna. Ce a pierdut fermierul? Nimic. Dar el a murit, a pierdut casa si masina si prietena lui. Iar ultimul ''si'', se justifica prin faptul ca a mai inregistrat cineva daune; el a murit, dar si priena lui a pagubit.

| Goete a răspuns (pentru minrest):

Inteleg.
Doar ca intrebarea e clara, se refera la Fermier. El, ce a pierdut? E evident ca el si-a pierdut Viata.
O fi misto dar tot nu pusca.
In fine, suntem la amuzante, probabil asta e amuzant aiciwinking

| minrest a răspuns (pentru Goete):

Nimic. Asta e raspunsul sec. Restul e explicatia.

| Goete a răspuns (pentru minrest):

Adica daca un om.isi pierde viata, e nimic.
Si cine ma.rog decide ca asta e.raspunsul "corect"?
Sunt si probleme.matematice care duc la rezultate diferite, sa nu vorbim de linguistice (cuvantul asta nu stiu daca e asa in romana).
Dar in fine, mereu se poate alege intre a avea dreptate si a fi fericit. Eu prefer ultima. Asa ca sa fie "nimic" raspunsul corectwinking - si nu zic ca este incorect.
Si chiar mi-a facut placere discutia cu tine

22 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Nu a pierdut nimic, doar a murit, dupa ce mori nu mai conteaza absolut nimic... PENTRU TINE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A pierdut ocazia de a isi mai recastiga casa, masina si prietena, asta dupa ce le-a pierdut pe toate la jocurile de noroc. worried

| oz_1736 a răspuns:

Ce a pierdut prima data fermierul? Cand mori pierzi tot

| florin926481f a răspuns:

Nu a pierdut nimic, a murit inainte sa poata pierde ceva

| ariannakaterine a răspuns:

A pierdut..viața laughing)

| DeeaDeea94 a răspuns:

Casa apoi masina și prietena

| Madaq a răspuns:

Este gresita scris. Era dupa masina era virgula si te ducea la intrebarea ce a pierdut prietena lui. Era o intrebare capcana care e pusa gresit. Raspunsul era fermierul.

| JicaContra a răspuns (pentru Madaq):

Dupa masina e cuvantul "SI", inainte de "si" NU se pune virgula
iar raspunsul era "fermierul"... CHIAR NU VAD CUM!
CUM POATE fi fermierul raspunsul la intrebarea "ce a pierdut fermierul?"

nu ai nici un sens!

TURN THE POWER ON!

| Madaq a răspuns (pentru JicaContra):

Ti-am raspuns tie cumva? Am spus cum am vazut eu toate postarile cu acest fermier. Ultima intrebare era, in toate postarile vazute, "Si iubita ce a pierdut?". Raspunsul fiind FERMIERUL.

| JicaContra a răspuns (pentru Madaq):

Cum spui tu... daca spui tu!

| ALeXzK1 a răspuns:

A pierdut totul cu viata.

| PestenaruCristian a răspuns:

Buna seara raspunsul e fermierul…. Doar ca fraza este formulata greșit?