| anonim_4396 a întrebat:

Scenariu comico-ipotetic dar să presupunem că e un film iar voi trăiți în el.

Scenariul se desfășoară în capitală. Un bărbat ascuns în spatele pseudonimului "Trandafirul alb" începe să comită o serie de jafuri.
Jafurile au loc în casele celor bogați dar bănuiți de fapte de corupție (parlamentari, politicieni, traficanți).
"Trandafirul alb" dacă nu găsește bani în casele acestora, le fură obiectele de valoare. Banii obținuți se duc la copiii sărmani din centre de plasament, la bătrânii singuri și bolnavi și la oamenii fără adăpost.
"Trandafirul alb" își lasă drept semnătură o brosă din argint simbolizând un trandafir.
E îmbrăcat full black: jachetă și pantaloni din piele, mânuși, pantofi flexibili și cagulă.
Se duce la fața locului cu o motocicletă.
Nu lasă amprente, lucrează curat, fentează poliția.
Lumea e împărțită în două tabere: una care îl consideră erou și una care îl consideră delicvent.

Urmează întrebarea roșie:
Voi de care parte a taberei ați fi?
1. De partea celor care îl consideră erou și justițiar.
2. De partea celor care îl consideră un delicvent care trebuie să fie prins.

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Legal, e un delincvent, iar moral poate fi considerat un mic erou. Deci de ambele.

3 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

"Jafurile au loc în casele celor bogați dar bănuiți de fapte de corupție"

Nu se poate alege varianta 1. dacă el jefuiește persoane doar "bănuite" și nu unele "dovedite".
Un justițiar nu poate risca să jefuiască o persoană nevinovată, doar pentru o bănuială, care ulterior se va dovedi falsă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prima parte clar. Dar îmi plac temele tale de dezbatere intelectuală și scenaristică. Poveștile gândite dar și analizate, întrebările la fel de elaborate și pertinente. Sigur nu ești scriitoare? Ai avea talent, girl. happy Sau ori lucrezi/studiezi într-un domeniu precum cinematografia sau filosofia?! Deja mă faci curioasă cine ești?
Și deja mă faci și pe mine să visez, chiar îmi pierdusem inspirația... Tu mi-ai readus-o?
Savurez fiecare întrebare de a ta. happy

| cehos69 a răspuns:

Auzi trandafirul alb, ce scenarii de gradinita cu Robin Hood furand de la bogati dand la saraci, la cum l-ai descris ma mir cum de n-ai zis ca purta tanga, serios acum laughing
Eroii fac doar bine, nu rau, chiar daca fura cu un scop. E nebun happy