| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o pustoaica de 11 ani. Cand aveam doi ani mama a plecat sa lucreze in Austria. Acolo locuieste si tatal meu vitreg. Acolo avem casa noastra. Insa eu am invatat in Romania pana in clasa a patra. In aceasta vara mi s-a dat posibilitatea sa plec in Austria si sa invat acolo. Insa acolo invat germana intr-un an si nu merg la scoala. Dupa acea voi merge la o scoala particulara. Nu voi mai fii, clar, prima din clasa. Daca raman aici, voi invata ca pana acum si poate voi avea ocazia sa ajung si la televizor. Nu vreau sa va afund in detalii... Eu v-am spus pe scurt situatia mea. Voi ce ati face daca ati fi in locul meu? Scuzati categoria, insa pe familie & relatii nu imi raspundea nimeni.sau pe alta categorie...

Răspuns Câştigător
| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Salut!
Sunt si eu in aceeasi situatie, parintii mei sunt plecati in Germania de cand aveam eu 1 an. Am si eu 11 ani, fac maine 12happy.
Boon, si mie mi s-a oferit sa fac gradinita acolo, sa merg la scoala dar am refuzat, si am acceptat sa merg doar vara la parintii mei sa stau cu ei. De ce?!? Pentru ca:
1. Mi-ar fi fost greu sa invat limba (acum o stiu cat de cat)
2.Mi-as fi parasit casa in care am locuit de mica impreuna cu bunicii mei.
3.Mi-as fi parasit cea mai buna prietena.
4.Mi-as fi parasit tampitii mei colegi de clasa care ii iubesc asa cum sunt(aici ma refer la baieti). Daca le-ar da D-zeu un gram de mintesad.
5.Nu m-as fi acomodat repede.
Si ar mai fi motive.
Mi-a fost propus sa merg sa fac scoala acolo (anul trecut, cand eram in a4a, sa fac a5a acolo, dar am refuzat).
Chiar daca ai fi aproape de parintii si te-ai simti bine alaturi de ei, ai simti o lipsa. Un gol. Un gol ce nu-l poti avea la loc.
Si eu daca as pleca, nu as mai fi prima in clasa. happy
Eu te sfatuiesc sa nu mergi, si sa ii vizitezi doar vara (daca ai posibilitate, cum am eu) si sa mergeti pe o insula la mare, sau sa mergeti la munte (cum fac eu cu ai mei) si sa va simtiti bine impreuna.
Eu spun sa ramai, dar fa cum iti spune inimawinking.

Si @LoLLoveComeandtellmesomething si @Mastodont nu aveti pic de mila? Si ce daca e la T/A? Nu are nevoie si ea de ajutor, daca nu ii raspundea nimeni? Fiti seriosi oamenilor, e chiar asa de greu sa dai un raspuns serios la t/a? Se vede ca sunteti ingusti la minte!

11 răspunsuri:
| Comeandtellmesomething a răspuns:

E prea serioasa intrebarea ca sa raspund...

oh wait

| Comeandtellmesomething a răspuns:

@cool97girl nu a zis ca este ilegal, doar ca, din moment ce ai pus-o la T/A nu te astepta la raspunsuri serioase!

| Bya132 a răspuns:

@ByankaPlaceLaJBsiNuIiPasaDacaPrimesteStupid, de mine cui îi pasă?

Uite ști ceva, dacă te aștepți la răspunsuri serioase pe trivia/amuzante(T/A), te înșeli amarnic!

Răspuns utilizator avertizat
| LoL a răspuns:

Si tocmai la T/A te ai gandit sa pui intrebarea? exista categoria adolescenti dragoste si sex...si pe langa asta vrei raspunsuri serioase se vede din continut...

| LoL a răspuns:

Sincer chiar e ffffffff greu sa dai un raspuns serios la T/A--->hei TRIVIA/AMUZANTE...iar intrebarea asta n-are nicio farama de amuzament

| LoL a răspuns:

Normal ca e ilegal ca asa zic eu

| calutuuuu a răspuns:

Eu tot nu prea stiu ce sa fac, sunt complet derutata... si va rog frumos daca nu vreti sa raspundeti serios la intrebarea mea atunci nu raspundeti! eu sunt intr-o situatie mai delicata, care imi poate schimba viata si nu stiu ce e bine si ce e rau! Va rog frumos! si apropo, cum poti sa intrebi Mastodont daca tatal meu e virgin? Dar tatal tau e virgin?

| calutuuuu a răspuns:

LoLLoveComeandtellmesomething, sa stii ca am libertatea sa pun intrebarea mea la ce categorie doresc eu! nu este ILEGAL, sa stii!

| EllyFMS a răspuns:

Sa fac o mica exceptie.

Deci, atata timp cat ti s-a oferit sansa asta, nu are rost sa o refuzi. Poti invata si face ceva mult mai bine decat in Romaniahappy. Sincera sa fiu eu una as accepta. Uite, eu am o colega care in clasa a 4a s-a mutat in Anglia cu familia, parintii ei erau plecati deja, iar ea statea la mine in cartier cu o matusa.A invatat limba si s-a dus la scoala, in momentuk de fata o duce foarte bine, invata bine[si aici nu pot spune ca invata bine] si si-a facut multi prieteni. Daca esti prima din clasa aici, adevarul este ca poate nu vei fii si acolo prima, pana te acomodezi poti fii si a 2a, a 3a, dar nu asta este problema, cu timpul o sa te ridici la nivelul lor, poate chiar mai sus si vei fii mult mai bine vazuta si in Romania, daca ai o scoala, un liceu etc in afara.Deci sfatul meu este sa nu refuzi, poate ca alta sansa nu vei mai avea si mai tarziu, ca acum esti micuta si poate nu realizezi, vei regreta.

Succes oricumhappy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu m-as duce. Iti spun si motivul: poate acolo vei avea posibilitatea de a invata si de a afla ceva ce nu poti invata in Romania. Mama mea nu e in cea mai buna situatie finianciara si ne-a propus sa mergem in Austria ca sa lucreze. Dar eu am refuzat din cauza ca nu imi placea ideea de a merge in Austria si de a invata germana (care nu imi place deloc). Insa, m-am gandit mai bine si mi-am dat seama ca acolo am posibilitati mai mari decat aici. De exemplu, eu vreau sa devin designer vestimentar si cred ca ar fi mai bine sa fac liceul si facultatea in Austria pentru ca sunt conditii mai bune! Asta e povestea meabig grin