| kinkyk a întrebat:

Un individ ajunge la o rascruce de drumuri.
La fiecare dintre cele 2 drumuri este cate un om.
Unul spune numai adevarul, iar celalalt spune numai minciuni.
Un drum duce spre viata, iar unul spre moarte.
Cum poate afla individul care dintre cele 2 drumuri duce spre viata, avand voie sa puna O SINGURA intrebare DOAR unuia dintre cei 2 oameni, nestiind care spune adevarul si care spune minciuni si nestiind care pazeste ce drum? (adica nu se stie daca cel ce spune adevarul pazeste drumul spre viata si mincinosul drumul spre moarte sau viceversa).

Răspuns Câştigător
| CAsToReL a răspuns:

"Ce mi-ai raspunde daca *maine* te-as intreba care e drumul spre viata?"

Cel care spune adevarul mereu va dezvalui, evident, directia corecta.
Cel care minte intotdeauna va trebui sa spuna si el care este directia corecta, fiindca maine ti-ar spune-o pe cea gresita, dar cum el minte mereu, va minti si in privinta raspunsului de maine - dubla negatie.

4 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

F simplu...il intrebi pe unul dintre ei urmatorul lucru: ''daca il intreb pe celalalt care este drumul vietii, ce drum imi arata?" si totul tine de interpretare... daca cel intrebat este cel sincer stie ca celalalt va minti si imi va arata drumul mortii, asa ca imi arata si el drumul mortii... dar daca cel intrebat este cel fals, stie ca celalalt imi va arata drumul vietii, deci el trebuie sa minta si sa imi arate drumul mortii.inambele cazuri, se va indruma numai drumul mortii.si astfel se elimina si se alege drumul vietii... a inteles cineva ceva? happy

| gabriellas a răspuns:

Ce este adavarul? Persoana care cunoaste raspunsul probabil ca este persoana potrivita.

| scriptulul a răspuns:

Ce raspuns ar da celalalt?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Individul ar intreba ''Ce este o pacaleala?'' pe unul din cei 2 oameni.