| anonim_4396 a întrebat:

1. Îmi recomandă cineva pensiuni sau hoteluri în Baia-Mare, ceva super ieftin și de preferat cu terasă/balcon? happy Mă interesează denumirea lor. happy

2. Există și autobuze din București spre Baia-Mare sau doar trenuri? happy

3. Am înțeles că sunt mai multe tipuri de trenuri? Care sunt și pe care îmi recomandați să-l iau? De pe net nu înțeleg nimic. sad Și prin aceste trenuri se pot face și mici popasuri? Am văzut că totuși sunt 10 ore de la București până la Baia-Mare. sad

4. Biletul îl pot achiziționa online sau de la gara de la mine din oraș? happy Sau trebuie numai din gara de unde pleacă trenul spre acea regiune?

5. Mai există vreo aplicație în afară de cea de Booking, unde se poate suna ca să se facă rezervarea prin telefon și nu prin aplicație? happy Cei care ați făcut rezervarea prin faimosul Booking chiar v-a înregistrat-o? E safe, e ok? happy

Răspuns Câştigător
| N1m1cSp3cial a răspuns:

1. Pot fi mai multe site-uri unde sa te uiți după cazări eu personal ma uit pe booking sau pe Travelminit unde poți sa faci cont, sa pui filtru și la prețuri de la mic la mare, sa vezi recenzii, etc. Pe booking faci rezervare prin aplicație poți plătii prin intermediul site-ului sau poti opta sa plătești la destinație. Ideea este ca dacă ai înrolat cardul și vrei sa anulezi pe ultima suta de metri posibil sa îți retragă banii de pe card. Pe Travelminit sunt multe opțiuni dar îți recomand după ce vezi pe site locația si te avantajează si prețul, efectiv sa cauti locația aceea pe web si sa suni pentru mai multe detalii si o eventuala rezervare
2. Cu siguranța exista si autobuze, trebuie sa cauti pe net sa vezi din ce autobuze din Bucuresti pleacă. Aici biletul in general se plătește la autobaza.
3. Da, exista mai multe categorii de trenuri.
R - Regiotrans vechiul personal adică faci mai mult timp ca ore poate chiar S-o dublu deoarece oprește in absolut toate stațiile dar este cel mai ieftin ca preț
R-E - Regio-Expres, este oarecum între personal si accelerat adică oprește in mai puțin stații decât regiotransul ca timp este cumva la mijloc între Regiotrans si Interegio la fel si la preț.
IE- interEgipt vechea denumire accelerat, ajunge mai repede, oprește in mare doar in orașe, clar mai putine stații decât cele doua menționate mai sus, este mai scump aproape dublu fata de regio pot spune, însă ai si posibilitatea sa optezi pentru cușeta dacă îți este incomod sa stai atâtea ore doar pe scaunele acelea din tren, cușeta presupune un cost suplimentat desigur.
Exist si trenurile private AstraTrans, Transferoviar au acelasi început la denumirea trenului, R, R-E, IR asta clasifica prețul si rapiditatea.
4. Da se pot cumpara bilele de pe site-ul fiecărei opțiune (CFR sau privat) condiția este sa cumperi cu cel puțin o zi înainte biletul.
5. Booking, Travelminit, Poți caută si Airbnb (unde sunt oameni cu cazări private )

63 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu te lua după ce se zice de Booking și celelalte site-uri pe domeniu. Au preturi astronomice.
Baga "cazare Baia-Mare" pe Google, și, cu putina răbdare, și mai multă căutare, vei găsi ceva decent la preț acceptabil. O zic din experiența, ani de zile am mers cu bicicleta prin Romania și așa căutam unde sa înnoptez. Pe Booking nu vei găsi de exemplu pensiunea Popasul Haiducului din Voineasa unde, cînd am fost eu cele mai mici preturi erau peste 100, dar acolo era 80, iar la single dădeai 40, condiții ca de 4 stele.

Cu trenul poți face popas. Cu viza de întrerupere. Poți pana la 5 zile. Mergi cu biletul la casa unde vrei sa întrerupi călătoria, sa îți pună ștampila, și cînd pleci trebuie sa mergi din nou. Asta e valabil la CFR, nu știu la celelalte companii.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

În primul rând mulțumesc mult. happy Chiar e de ajutor. happy

În al doilea rând, înțeleg eu bine, spui că dacă spre exemplu vreau să merg până la jumătatea drumului și acolo vreau să vizitez așa orașul și să merg mai departe mai târziu, pot cu biletul pe care l-am luat de la prima plecare? big grin Fără să mai plătesc altul? happy

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu drag!

Da, poti sa te oprești cît vrei, pana la 5 zile. Și apoi poți lua orice tren pe aceeași rută. Fără să mai plătești, cu condiția să te prezinți cu biletul la casa

Trenurile opresc pe mai mult timp, (min 10 min) in gările mari, pe ruta ta eventual la Brașov și Cluj. Atît.
Cu autobuzul, in fiecare oraș mai mare oprește în jur de 10 min.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. deschizi bookig si pui ce filtre vrei tu. Iti alegi cu terasa sau fara, la ca pret vrei.

2. exista si autobuze. daca vrei sa faci 13 ore.

https://www.autogari.ro/Transport/Bucuresti-BaiaMare?lang=ro

3. Nu cred ca sunt aas multe. e un tren de zi si unul de noapte unde poti alege loc la cuseta sa dormi. Depinde de tine cum vrei sa calatoresti.
Cat despre popasuri, daca tu vrei sa cobori din tren cat el e oprit intr-o statie, nu te opreste nimeni, da vezi sa nu plece fara tine, ca mai mult de cateva minute nu sta in gari.

4. Biletele le poti lua online, le poti lua si de la gara de unde pleaca trenul.

5. mai exista aplicatii, booking e de departe cea mai mare, cea mai buna si cea mai sigura. Mai poti apela la airbnb daca nu vrei hotel si vrei sa inchiriezi apartamente in regim hotelier.

| sierra1 a răspuns:

Super și ieftin NU există. Dar de aia, du-te lejer la MARA

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Cine este Mara? happy

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cazare este Mara

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Mulțumesc! happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

1-4. Google it. Pentru 1 recomand calduros https://www.turistinfo.ro/, pentru 1 ai site-ul CFR sau ale tertilor care opereaza trenuri.
5. Booking e o citamai teapa. Uite cum am facut eu rezervare la mare acum citiva ani (vreo 8 de fapt). Rezervat prin Booking, vreo 1600 RON sejurul. Sunat apoi la hotel direct, intrebat cit m-ar ajunge sejurul ala daca platesc complet in avans (era cu vreo 3 luni inainte, cred, iar rezervarea era pe la sfirsitul lui iunie, ca perioada) - imi zice 1200. Anulez frumos pe Booking (nu platisem nimic), fac rezervarea direct la hotel. Ajuns acolo, stateam adesea la povesti cu patronul si l-am intrebat si de faza cu Booking. Mi-a zis ca Booking i-au achitat si ocupat vreo doua-trei etaje, camerele cu vedere spre mare. Eu tot cu vedere spre mare am avut, dar etajul 1. Booking avea alea de mai sus. Si de la mine s-a vazut rasaritul foarte misto dimineata, deci nu am pierdut absolut nimic.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc!

Și da, și eu am pretenția la o terasă sau balcon, deoarece nu mă duc într-un oraș nou ca să stau într-o cameră de hotel și să nu mă bucur de el/oraș și în miez de noapte, deci pretenția mea, clară, terasă/balcon. happy Dar pe misterBooking ăsta nu spune concret, spune la unele că are și terasă, dar pe mine mă interesează să întreb dacă o și deschid spre exemplu acum iarna, că e posibil ca unele pensiuni sau hoteluri să aibă terasă, dar să o închidă iernile sau de ce nu, poate chiar nopțile și mă interesează să aflu treaba asta, că dacă așa ar face toate pensiunile sau hotelurile, îmi îndrept atenția atunci către un hotel sau pensiune cu balcon deschis în cameră. happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

În baia mare după 11/12 noaptea e pustiu, nu mai circula nici autobuz nici mașina și fiecare e la casa lui.
Deci in afara de becurile de pe drum, semafoarele intermitente și poate câte o liniuțe cu mașinile dacă ești în centru, nu vezi nimic.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Pfff laughing păi atunci înseamnă că și ăla e la fel ca și Călărașiul meu :/ pustiu rolling on the floor)) Măcar de ar fi să se vadă munții sau ceva peisaje frumoase laughing)

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Te contrazic cu booking. Am peste 60-70 rezervari la activ si cred ca 1 sngura data ar fi fost pretul mai mic direct la unitatea de cazare. Si verific destul de des lucrul asta. Iar la cazarile din afara de multe ori am avut preturi mai mici pe booking chiar si cu 10euro

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Munți,dealuri,păduri se vad ca e maramuresul și baia mare e fix între ei deci asta vezi sigur. Poti sa ai o priveliște foarte faina de la un balcon intr-un bloc mai înalt.
Plus ca baia mare e vestit pentru spatiile verzi,chiar a fost votat printre primele orașe din Europa pentru spatiile verzi și natura.

Poti sa mergi în parcul regina Maria,parcul Mara,la baraj în firiza (ai autobuz pana la el),în centrul vechi la turnul lui Ștefan,la monumentul eroilor lângă stadion.Iar dacă ești pe modern Baia Mare are doua mall-uri,supermarket-uri la greu de toate natiile, cafenele, cluburi, restaurante, toate de la cele de rand pana la cele de fițe.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Awww ❤ Mulțuuu! O să le văd cu siguranță. :)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Tu te referi la pretul LA VEDERE. Daca faci rezervarea IN AVANS, Booking de obicei rupe.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vorbesc de rezervari in avans minim 1 sapt 90% din ele.
booking vs direct la unitatea de cazare prin site ul lor --- mereu acelasi pret, si dupa cum ziceam uneori mai ieftin pe booking.

vorbesc aici insa de hoteluri maricele care au propriile sisteme de booking online.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Incearca de curiozitate la aceleasi hoteluri unde deja ai fost cu booking sa faci o rezervare peste 6 luni, de exemplu. Si compara ce primesti de la Booking si ce primesti de la ei. Chiar sunt curios. Eu am comparat aproape exclusiv Booking cu unitati de cazare din Romania.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu drag happy

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Hai ca am facut un mic research cu niste hoteluri la care am stat si care au oferte mult mai bune pe booking.

Acum nu te contrazic, imi aduceam aminte un hotel din SUA unde stiu sigur ca era o oferta mult mai buna pe booking acum 4 ani cand am fost si acum e mult mai proasta.

La fel cum stiu ca sunt si lanturi gen Ibis / MyContinental care au mereu oferte mai bune pe site urile lor.

Insa iti las niste exemple din Ro si din afara cu hoteluri care au oferte mai bune pe booking, asta ca sa tragem concluzia ca nu e chiar asa cum ai zis tu cu booking... si aparent in prezent nu mai e nici chiar cum ziceam eu.

Oradea 306 booking vs 340 pe site la ei ambele mic dejun
https://imgur.com/a/MBl4D3H

Sibiu ramada 419 booking vs 466 pe site la ei cu aceleasi conditii de cancel si mic dejun
https://imgur.com/a/B926w7w

Rasnov radsor acelasi pret.
https://imgur.com/a/Bdlar4c

Washington Hotel Lombardy booking 264 vs 269 best rate la ei
https://imgur.com/a/jQf6B3Q

Budapesta economy room fara mic dejun 67 booking, 68 la ei
https://imgur.com/a/Dqotgfe

Sibiu, Imparatul Romanilor - 408 booking, vs 460 la ei. Mic dejun, flexibil.
https://imgur.com/a/JsJ2cW6

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Mdah, deci adevarul e undeva la mijloc. Cert e ca trebuie' sa casti ochii de fiecare data ca sa nu belesti portofelul...winking

| Freya1 a răspuns:

Super ieftin nu prea găsești.Cel mai ieftin e vreo 130 de lei/150.
Dar poți încerca regim hotelier la bani aia si te simți și mai ok și mai libera.Regimul hotelier de obicei e în centru și foarte accesibil, iar cât stai nu te deranjează nimeni.

Nu stiu dacă este cursa directa.Dar probabil cu legătura da, dacă nu încearcă trenul.

Nici cu trenul nu cred ca e cursa directa, iar dacă e, oricum se mai oprește în gări.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ce înseamnă în regim hotelier? happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt apartamente sau garsoniere de închiriat.Suni proprietarii și rezervi pe când îți dorești.
Ajungi în oraș, iei un taxi ce sa te ducă la adresa spusa de ei unde îți prezintă apartamentul și îți înmânează cheia urmând sa se întoarcă la predare (când a-ti hotărât ca pleci).

| cristi202 a răspuns (pentru Freya1):

Cel mai ieftin e la 80 cu căutare serioasa pe net. Fără căutare, e 100. Oriunde in Romania.
Dar, foarte buna ideea cu regimul hotelier!

| Freya1 a răspuns (pentru cristi202):

Sunt pensiuni mai micuțe sau cabanute unde poți sa stai ieftin pentru ca sunt deja foarte multe pensiuni și hoteluri iar clienții sunt din ce în ce mai putini, mai ales pe orașe unde nu sunt zone turistice.
Am zis de regim hotelier pentru ca în general pe astea le găsești mai în centru în baia mare.Ca degeaba mergi intr-un oraș sa îl admiri dacă stai la periferie sau pe un deal.

| Dismally a răspuns:

1. Nu cunosc
2. Exista sigur si autobuze
3. Nu e mare diferenta intre ele, popas nu se face cu trenul big grin Cauta un tren direct daca nu exista, sa nu trebuiasca schimbat in 5 locuri.
4. Poti lua si online

| cristi202 a răspuns (pentru Dismally):

Popas se face cu trenul, la CFR. Se numește viza de întrerupere, și se poate face pana la 5 zile.

| Dismally a răspuns (pentru cristi202):

Pe bune? Se refera la popas ca la autocar, opreste pe drum la un restaurant ceva sa poti manca sa poti fuma o tigara sau ce mai vrei sa faci. Si nu, oprirea intre statii nu se poate considera popas laughing

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Deci totuși trenul oprește intre stații? happy

Și da, la acel popas mă refeream, în cazul meu care nu fumez, poate doar să iau aer și să îmi întind picioarele. happy Dar am înțeles că la cele rapide, nu mai opresc.

Și la autocar, știi dacă se fac astfel de opriri? happy Adică mă gândesc că măcar în benzinării opresc să alimenteze, 10 ore mi se par multe pentru combustibilul unui autocar. Măcar o dată și tot ar alimenta. happy

| cristi202 a răspuns (pentru Dismally):

Popas ca la autocar e doar in gările celor mai mari orașe. Asta daca nu are trenul întîrziere, că dacă are, taie din minutele de pauza ca sa recupereze. Dar nu ai timp cît sa maninci la restaurant. Adică, poți, dar cînd ieși cu burta plina din restaurant trenul e plecat de mult. happy Și atunci poți merge pe viza de întrerupere, cu următorul tren.

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Trenul opreste in statii dar sta 2 - 3 minute poate, nu mult. Autocarele fac un popas de 30 minute - o oara, nu stiu daca tot timpul dar in majoritatea cazurilor happy

| blackann a răspuns:

Tu nu ai fost niciodata cu trenul pana la 28 ani?
Cum adica sa faci popas? Explica-ne. Cum adica?! Creierul meu s-a oprit acum.

| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Blackanne! Dacă tu ai fost bogat și ai noroc să umbli prin toată Europa laughing nu se aplică și pe mine, ok? happy

Am fost un copil sărac și ținut în casă, izolat. Cu familie ocupată veșnic și nedornică de ieșit și călătorit. big grin

Cu trenul nu am plecat mai departe de Constanța, care e lângă mine, în Călărași, așa că am mers doar cu tren personal, și nu oprea decât să lase și să ia pietoni și fiind distanța scurtă, nu făceam decât 2 ore :/ eu acum plec din Sud în Nord și fac 12 ore laughing) deci am nevoie de popas, cu orice preț laughing) nu o să țină ei călătorul 12 ore închis în cușca aia de fier.

Am doar noroc că statul și uitatul pe pereți e una din pasiunile mele, că altfel aș fi înebunit. happy

Și prin popas, mă refer să ne dea și nouă măcar 10, max 15 minute să ne plimbăm pe peron, să luăm aer proaspăt și să ne întindem picioarele. happy

Și am 27 de ani, nu 28.

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista popas cu trenul. Maxim 2-3 min cat sta in statii, sau 10-15 in statiile mai mari. Daca vrei sa cobori sa te plimbi pe peron... poate pleaca trenul fara tine.

| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Mdea, Blackanne laughing) am văzut și eu laughing) 5 minute îi mult laughing al naibi a stat cred că cel mult 2 minute rolling on the floor)) și deja mor de plictiseală aici. laughing și nici nu are luminile stinse, așa cum mă așteptam, am luat bilet degeaba la un tren în miez de noapte, nu-mi pot vedea decât chipul în geam, nu am nici inspirație deci dacă e lumină laughing deci am risipit 10 ore din viața mea în noapte degeaba laughing
Măcar am mai învățat ceva laughing să nu te aștepți niciodată că ceva în viața asta va fi ca în capul tău. rolling on the floor)

| carevaescu a răspuns:

1. Booking.com

2. Rome2rio.com

3, 4. Infofer.ro

5. Da. Cauta pe booking hotelul, identifica ce ti place, cauta pe google maps cu numele lui, suna hotelul.

| anonim_4396 explică (pentru carevaescu):

Da! Cred că așa o să fac, în cazul în care Booking ăsta nu mă lămurește exact, dacă are balcon sau terasă camera sau pensiunea/hotelul.
Mulțumesc!

| Fantaspirit a răspuns:

Mă înșeli?laughing Pe cine plimbi după tine cine te-a cucerit așa ușor?laughing Ce cauți tu in baia mare? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Fantaspirit a răspuns (pentru DracuIa):

Eu glumesc cu ea happy oricum cred că e rosalia îmi susțin părerea până la capat laughing eu sunt prea vulpui ca sa fiu mințit pe fata, evident că mister Patricia va nega mereu că nu e ea și că rosalia aka Paulina i-o dat ignore, a făcut exact acest lucru pentru a nu fi cauzata de acest fapt sa elimine orice dubiu că ar fi rosalia dar nu merge trebuie sa se mai străduiască laughing un om când neaga ceva face și pe dracu in 4 sa elimine orice dubiu care ar putea să o învinovățească/incrimineze de ceva happy

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Chiar la întâlnire mă duc măi MisterFanta happy Ai văzut ce făcuși dacă te-ai lăsat prea greu și nici nu ai vrut să mă suni happy
Altul o câștigat. happy Sau o fi alta? happy Aflu și eu atunci rolling on the floor)))

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sa născut acea fata/femeie care să mă impresioneze încât să o sun, nu prea mă deranjez eu cu sunatul și tu vb prea mult mi se descarcă bateria până termini un subiect și începi altul. Pai ce sa zic îți doresc succes și să și grijă de tine. Daca e alta tu oricum ești atrasă și de fete laughing poți face trio rio fără regrete

Răspuns utilizator avertizat
| Fantaspirit a răspuns (pentru DracuIa):

E o dulceață love struck

Răspuns utilizator avertizat
| Fantaspirit a răspuns (pentru DracuIa):

E un cocktail de dulceață cu toping din belșug big grin

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Ooo laughing asta se vrea a fi o descriere a mea, domnule Dracula? laughing

Mulțumesc de laudă. happy

Mă măguliți. happy

Dar încă nu s-a născut bărbățelul care să mă înmoaie pe mine așa complet și nici cel care să-mi facă față, așa că sunt salvată, acum depinde ce o fi pe la Baia Mare, dar rămâne să aflu. Plus că ați uitat ce dețin, mulți mușchi, nu prea are cum să se pună cineva cu mine. happy

Și acolo nu mă duc să mă întâlnesc cu niciun bărbățel, ci cu o amică, amică, ok? happy Nu vă gândiți la nimic dubios. happy

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Aww ❤ dacă o mai ții tot așa măi Fanta, te răpesc și te violez, auziși? rolling on the floor)))

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești prea timida sa încerci, dar te las sa visezi in continuare, it's free that. happy

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Nu mă pune la încercare. happy Ți-am zis vreodată că mi-am bătut abuzatorii din școală în final? happy Așa că, pot face mult mai multe decât crezi tu. happy

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai bre? Tu compari un șacal cu niste chibritele laughing ți-au abuzat fleica?hee hee
Tu nu ești în stare nici o musca sa omorilaughing

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Te las sa îl violezi pe Dracula laughing

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Șah-mat! Nu mai am ce să mai zic. happy

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Băi, Fanta, îl sperii pe domnul Dracula. laughing Și ai uitat că e căsătorit cu liliacha lui? happy Nu mă uit niciodată, nici cu coada ochiului, la căsătoriți, because karma it's-a bit^h. big grin

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai găsește alta victima sad

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Păi eu te vreau pe tine, ca victima mea perfectă. rolling on the floor)))

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Predai lecții de psihopatism ce profă ești? madame psihopathhee hee
Cauta-ma in alta viață fata, daca slăbești bine mă ofer eu de buna voie și nesilit de nimeni drept victima. Nu știu de ce dar îmi vine să îți dau bully o cam ceri rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Ai uitat că eu sunt și sado-masochistă? laughing Așa că dă-l, dar doar dă-l o dată. rolling on the floor))) Dar măcar fii și tu gentil, măi Fanta. laughing) Un sado-masochism gentil.winking

| Aditu94 a răspuns:

1. intra pe Booking.Com, aplica un filtru, de la cele mai ieftine si vei gasi.e cam singura aplicatie ce ofera si seriozitate.s-au intra pe olx.ro si lucrurile stau altfel.
2. bla bla car, taxiuri, uber, bolt, daca nu gasesti autobuze. exista trenuri.
3. la trenuri daca tot calatoresti ocazional, alege clasa 1, la cuseta, de e o distanta mare de parcurs.
4.biletul il poti achizitiona, atat online, cat si la ghiseu, dar daca ill achizitionezi online, descarca-l si asigurate ca ai baterie la telefon.
5.pe booking, ai certitudinea ca desi ai platit in avans, ai asigurata camera, si de intarzii, nu vine nimeni in locul tau..ai la mana o dovada, o proforma prin care ai achitat serviciile de cazare.ce verbal, pe olx. poti fii tepuita.

| eeerrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

Eu iti recomand sa lasi Baia mare si sa mergi in Sighet. Cel mai frumos oras al romaniei.

| catalin69bos a răspuns:

Da sunt 2 Milastra si Bucifala, ambele 4 stele pe calea luminii