Întrebare recomandată | principessa1 a întrebat:

A fost cineva in China? am ocazia de-a pleca acolo pe-o luna de zile la un congres si nustiu ce sa fac.imi pare prea mult timp..si nici macar nustiu cum e acolo.ce pareri aveti despre China?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Vei fi fascinată şi foarte posibil vei dori să mai rămâi.
Şi ţara, şi cultura, şi oamenii...sunt uimitori.

Mai multe nu-ţi spun, căci m-aş simţi vinovată, ca şi cum ţi-aş poveşti un film înainte să-l vizionezi.

28 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ti se plateste calatoria si cazarea du-te, sant studenti romani care lucreaza in arhitectura chineza pe salarii mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ar fi fost mult prea bine sa fi spus

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau să-i stric surpriza şi oricum...nu am cuvinte ca să descriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Fiecare fraza e atat de buna, atenta, chiar si cand scrii chestii triste, de parca vezi cum toata lumea ar fi lipsita de aparare. esti prea inteleapta sa traiesti pentru noi, poate si prea slaba sa lupti, o slabiciune de oameni frumosi si nobili care nu pot sa lupte cu neintelegeri, cu lipsa de bunatate si cu rautati intelectuale.persoane de genul tau care stiu ca nu au nicio putere devin atat de frumoase incat ii rusineaza pe cei care lupta. fiind repulsiv si profetic nu-mi imaginam ca exista cineva cu lumea atat de adanca si extraordinara

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred că priveşti portretul din oglindă sau ai cunoscut în vreo lume paralelă o versiune mai bună de-a mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu am putut sa nu spun
*ii da o ciocolata calda cu mult kahlua*

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Pui, să nu te calc din greşeală azi. Mi-s cinic-neagră, amară şi e periculos să fii în preajmă când sunt aşa.
*îi fură sticla de Kahlua şi fuge*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Imi doresc mai mult pentru tine decat iti raspund egoist

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

: )

| CamiiŢucăă a răspuns:

Nu toata lumea are ocazia sa calatoreasca pana in China.Fa ce-ti doresti.

| виолина a răspuns:

Daca ai ocaziiaaa pleacaa sh nu regretaa de nimic* eu nu am fost darr aa foost o prietena de a mea care a spus ca este uimitorr* pleca shh petrece timpul fara limite * sh nu regreta de nimic** oo calatoriieee lunga sh frumoasaa iti dorescc... Ssuccess**)

| pricinocirina a răspuns:

Nu te complica foarte mult in aceasta, acolo e minunat, singura vei vedea, te vei adapta la tot foarte repede.Succese!

| Okkultist a răspuns:

Am fost... Vei invata multe! Nu ezita happy

| Vektor a răspuns:

Du-te si nu sta pe ganduri, china e....china

sa nu te astepti sa arate china ca'n europa/Bucurestiwinking

| lollipops a răspuns:

E frumos, dar trebuie sa fi pregatit/a pentru unele chestii. Lumea nu prea vorbeste engleza, cam tipa de felul lor (mai ales cand negociaza, asa ca sa nu te sperii, da-i in continuare cu negociatul). In locuri ca Silk Market in Beijing se negociaza, sfatul meu e sa tai pretul lor la jumate si apoi sa lasi de la tine. Sunt foarte smecheri la faza asta. Cam greu cu mancare western (in cazul in care nu iti place cea chinezeasca). In supermarket e scris doar in chineza pe eticheta, deci trebuie sa cumperi dupa ochi. Gasesti la McDonalds, Burger King etc. Ce iti recomand eu este restaurantul brazilian....mmmmm (iti va placea).
Ai de vizitat foarte mult. In Beijing ai Forbiden City, Zidul Chinezesc etc. Vezi ca ei organizeaza tururi spre zidul chinezesc, dar te duc prin alte locuri inainte, cum ar fi fabrici de jad, clinici naturiste etc. Incearca sa eviti asta, iti ia toata ziua si mult mai multi bani decat ar trebui. Shanghai e mai mult pentru cumparaturi si party. Tine Beijing pentru vizitat (poate si ceva cumparaturi), iar Shanghai pentru party si cumparaturi mai mari. Vezi ca in magazinashe cu produse gen ceasuri, genti, electronice etc, produsele cele mai bune sunt tinute in spate, in camere separate. Restul sunt jalnice la calitate si chiar nu se merita sa le cumperi happy.
In fine, sa ai vacanta faina! happy

| Filipescu_Kassian_1972 a răspuns:

Am fost eu da...ei au un mare avantaj fata de Romani, femeile chinezoaice sunt atat de energice si calme pentru ca sunt consumatoare de samantza barbateasca, nu pot sa spun decat ca chinezoaicele fac un sex oral minunat happy nu stiu pentru femei ce avantaje or fi happy

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Gata, a trecut furtuna, sunt iar curcubeu. Mai ai Kahlua?hee hee
*îi bagă două beţişoare chinezeşti în coamă şi se uită cruciş şi chicotind*

NOname
| NOname a răspuns (pentru Filipescu_Kassian_1972):

E bine de ştiut, mersi.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Cred ca sunt in satantango sau mai rau de atat. am gasit black velvet sub pat de 2 ani nu stiu daca sa il deschid il deschid Noname.
cred ca totul e intuneric si tacere si nimic si nu e lumina sau intuneric sau volum sau distanta sau sunet sau tacere, doar senzatia spatiului dar nu e o imagine, si senzatia corpului meu cu extensia lui de greutate. daca imi pun mana in fata ochilor nu e nimmic. nu ma misc nici sa beau apa, imi pierd senzatia membrelor. imi imaginez corpul in intuneric, un nor de bumbac pufos si usor si ceva negru apasand pe mine. sunt ca un corp sub apa respirand printr-o deschidere mica si daca las respiratia intru in vid fara sens si greutate
ce se intampla cand integrezi yoga in fascism?
Esti curcubeu Noname!*nu-ndrazneste s-o atinga*

| Caracter3 a răspuns:

De milenii China exercita asupra europenilor o fascinatie constanta. Farmecul unei mari civilizatii extrem-orientale, prestigiul misterioasei istorii medievale, pitorescul peisajelor si al asezarilor atrag turisti de pe toate meridianele. Dintotdeauna mi-am dorit sa ajung in,, tara de mijloc'', iar cand visul a devenit realitate, am constatat ca frumusetea si exotismul ei intrec pana si cele mai minunate asteptari. Niciodata nu este indeajuns sa vrei, viata este sclipitoare daca indraznesti.Sericicultura in China are o istorie lunga si bogata, legata in principal de cresterea viermilor de matase si de producerea matasii. A fost secretul cu cel mai pazit zel din istoria acestei tari, mai bine de trei mii de ani, occidentalii nu au stiut mai nimic din tainele acestor tesaturi. In Cartea Schimbarilor (Yijiu) se face o referire asupra indeletnicirii cresteri viermilor de matase, in care se specifica ca,, cei care vor divulga acest secret, va fi pedepsit cu moartea! pentru mine a fost o adevarata revolutie culinara! Am fost,, lovit'' in bolta palatina, cu savoare si mireasma greu de imaginat, cu meniuri extrem de rafinate, unele atingand perfectiunea, dar am avut parte si de experiente, la care papilele mele gustative nu si-au dat acordul! Sincer, am mers principal pe principiul,, nu-ti place, nu manca ''! In China antica era vazut ca un elixir al vietii, unde se punea mai mult accent pe obtinerea unui ceai desavarsit si nu se punea mare pret pe ambientul placut unde se serveste - asa cum se procedeaza in Japonia. Din pacate, acest obicei traditional s-a cam stins, devenind mai mult doar un spectacol...comercial! Ma documentasem inainte sa plec in aceasta uimitoare aventura si stiam ca ceremonia ceaiului este una din,, capcanele turistice'' ale acestei tari.
Mie mi-a plcut la nebunie in china!
成功!和愉快的散步!_asta inseamna succes si plimbare placuta!

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Eşti ca o gaură neagră azi. Un norişor plutitor cu o gaură în mijloc...care te mănâncă din interior şi din tot ce atingi. Dacă m-aş face doctor de extratereştri, m-aş specializa în găuri negre... dacă până atunci nu aş deveni victima lor.
Se simte ca o ploaie toxică.
Cred că în China am fi avortaţi şi scutiţi de găuri negre...şi curcubeie.
Nu am gustat black velvet. Cum e?

| Neymar3000 a răspuns:

Grija mare unde mananci.
In cultura lor nu exista obiceiul de spala tigaile de exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

E de departe de aici, culoarea e frumoasa, e foarte cald si confuz, si mi-a calmat durerea pentru doua ore jumatate
am intrebat un baiat de sase ani despre ce vrea sa scriu. era despre un urs si un soarece care innoata si sunt cei mai buni prieteni. l-am intrebat de ce si am ajuns sa vorbim despre monstrul de sub pat, obisnuia sa se gandeasca la lucruri care ii plac gen pizza si prajituri si lapte. a spus ca sperietorii sunt speriati de lucrurile care iti plac si cand ti-e frica trebuie sa te gandesti la lucruri care iti plac ca sa alungi frica. imi place cum miroase patul meu dimineata, nu am fost motivat sa mananc de cateva saptamani dar acum as vrea doua pahare de lapte dupa ce mananc, imi place ca imi raspunzi de fiecare data cand iti raspund si cand te aud pe tine ca ma lauzi ma faci sa plang, imi plac cliseele care formeaza un context care te face sa iubesti. e ca un calcul diferit de cum as vorbi acum cu tine, etape pentru un rezultat, sentiment sau iubire

cred ca numai un om la fel de mizerabil si in durere ca mine ar putea sa ma suporte sau respecte acum. doamne cat de tare imi urasc vocea, gandurile, mainile, hainele, fiecare pas pe care il fac!

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Încep să cam urăsc că te urăşti...atât de des. Mă face să mă simt neputincioasă şi tristă că eşti trist şi nu ştiu să te ajut.
Cred că ura ar trebui să urască ceea ce iubeşti. Încearcă să te gândeşti la acele lucruri...şi să nu mai hrăneşti monştri de sub pat!

Îmi spui povestea? (cu ursul şi şoarecele)
Îmi place cum spui poveşti.

| principessa1 explică (pentru NOname):

Hei, cei cu toata conversația asta nebuna aici?

NOname
| NOname a răspuns (pentru principessa1):

Scuze dacă te deranjăm. Uneori ne lăsăm duşi de val.

| OrlandoSaru a răspuns:

Du-te poate fi o sansa unica in viata ta du-te dar aigrija de tine si china este o tara cu o populatie numeroasa si inteligenta dar cu resurse naturale scazute, vei fi fascinata pentru ca vei vedea lucruri noi si vei ramane masca de modul chinejilor de viata. Sa ai grija de tine si iti va placea foarte tare iti promitwinking

| NataliaBabalici a răspuns:

Se merita sa pleci... drum bun