| elisa_2627 a întrebat:

A fost cineva in statiunea Amara? Vreau sa stiu cum este pe acolo si cum ajung din Bucuresti la Amara. Voi merge acolo la sfarsitul lunii iulie.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost anul trecut. Trist. Statiune de pensionari care vin la tratament; hoteluri vechi, comuniste, nerenovate. Cat pe ce sa nu gasim loc de cazare din cauza biletelor de tratament. In schimb, lacurile sunt superbe. Cu stuf, pasari...Decor idilic intr-o zona foarte saraca a tarii. Nu stiu cum sa ajungi din Buc fiindca eu sunt din nord.

11 răspunsuri:
| daii a răspuns:

Este o statiune balneo-climaterică si mai multi batrani sunthappy.
Traseu... Bucuresti-Slobozia-urmand apoi drumul spre Buzau.happy

| ionnik a răspuns:

Si eu am fost anul trecut.nu ai ce face decat ca te duci la plaja si te intorci in hotel. e o terasa pe langa fiecare hotel si cam atat. e plin de pensionari care vin la tratament.de ajuns e f simplu o iei spre urziceni si dupa aia sunt indicatoare catre sloboziawinking e plictisitor nu te du acolo laughing

| Antonia_Mocanu_1995 a răspuns (pentru ionnik):

Buna dimineața! Am și eu o întrebare. Știe cineva daca sunt magazine de unde îți poți lua o apa în stațiune? Sau trebuie sa merg 2 km până în orașul Amara? Mulțumesc!

| elisa_2627 explică:

Staiunea este vestita datorita lacului si apei.Sincer va spun ca nu caut distractie si unde stau batranii au loc si cei tineri. Traseul este foarte simplu cu trenul de la destinatie pana la Ciulnita si apoi am luat imediat alt tren spre Slobozia de unde am luat microbuzul iar la ora 10 am fost la hotel.Am calatorit10 ore.
Imi place statiunea si plaja care este mult mai buna decat pe litoral.Petse o luna merg din nou... nu imi voi schimba statiunea niciodata, poate cand va seca lacul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a fost in statiune?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi pe traseul buc-urziceni-slobozia iar la intrare in slobozia faci stinga la sensul giratoriu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa merg si eu in amara pentru un wcand. Nu am masina, prin urmare stie cineva care e cea mai ok varianta? si costul. multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am fost si este calumea si
este apa foarte murdara

| domidoc a răspuns:

Amar.

| traistaru a răspuns:

Cu ce si cu cine mergi? eu plec acolo pe 05072009 poate discutam sa ne intalnim

| paula_4964 a răspuns:

E super frumos, am stat 15 ani acolo dar am auzit ca sau schimbat foarte multe pe acolo, nu am mai fost de 4 ani dar sunt sigura ca o sa iti placa.