| razvan_tilcan a întrebat:

Ai voie sa calatoresti cu bicicleta pe trenurile internationale din Romania? Vreau sa merg in Ungaria si nu stiu daca am voie sa imi iau bicicleta. Sunt pasionat.

Răspuns Câştigător
| mircea_manea a răspuns:

Poti cauta sa mergi cu Sageata Albastra care are locul acela larg unde poti sa lasi bicicleta. Au chiar sisteme de prindere.

3 răspunsuri:
| georgehari a răspuns:

În România, regulamentul CFR zice că poţi lua bicicleta cu tine dacă e pliabilă, poate sta în locurile pentru bagaje şi nu-i incomodează pe ceilalţi. Există locuri pentru biciclete şi schiuri numai în vreo două trenuri spre munte. După ce treci graniţa, legea e ungurească, dar trenul e tot românesc. Dacă stai la cuşetă şi bicicleta e pliabilă, o poţi plasa în locul de bagaje de deasupra uşii, ancorînd-o bine. Dacă nu, o iei pe riscul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este interzis din cate stiam dar nu ai loc in trenurile noastre unde sa lasi bicicleta asa ca e cam dificil cu ea.

| oana_miclovici a răspuns:

Am inteles ca CFR vrea sa bage vagoane care sa aiba si loc pentru biciclisti asa ca sper ca in curand sa putem sa ne luam bicicletele cu noi. Altfel nu o iau pentru ca nu vreau sa ma cert cu oamenii in tren.