| DE3a94 a întrebat:

Am 16 ani jumatate, am mai fost o data plecata in Spania dar insotita de ambii parinti.
Daca merg singura stiu ca imi trebuie procura.
Imi puteti spune mai multe? adica cat costa sa faci procura si ce mai trebuie? va rog! dau funda!

Răspuns Câştigător
| Byuska a răspuns:

Bună.
Când am fost eu în Italia fără părinți, am dat pe procură 50 de lei, poate acum e mai mult.
Îți trebuie cazierul persoanei care te va însoții pe perioada drumului, nu trebuie să fie neapărat părinte, copie după buletin/certificatul de naștere al tău și al părinților, și să semneze ambii părinți dacă sunt de acord să mergi în locul respectiv.
Dacă de exemplu tatăl tău nu vrea, nu vei putea ieși din țară.

Toate cele bune!happy

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu procura iti trebuie ci o declaratie autentica, data de ambii parinti in fata notarului public, prin care se declara de acord cu plecarea ta in strainatate si indica un insotitor major(poti vedea L. 248/2005, cu md.si compl. ulterioare, art. 30). Declaratia costa cca 25-30 lei, in functie de notar. Mai ai nevoie de un act de identitate(carte de identitate ori pasaport). Numai bine!

| doar.pt.voi. a răspuns:

Bună.
Dacă mergi cu avionul, nu trebuie să-ți faci griji, pentru că va avea grijă de tine o stewardesă că ești minoră.

Toate cele bune!happy

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu poti iesi singura din tara! Procura nu costa mai mult de70-80 ron insa e valabila atunci cand te insoteste cineva!
Paremi-se ca exista insotitor in cadrul anumitor companii! Suna la Tarom(sau alta companie) si intreaba!

| Byuska a răspuns:

Mihaela31 scuze ca te contrazic dar poti iesi singura din taratongue cunosc multe cazuri si prientre ele sunt si eu ai uitat ca banii rezolva orice in tara noastra iubita Romania iar tie Deea iti trebuie de la notar unde mergi cu parinti tai si cu persoana cu care te va insoti ca sa faca pe acea persoana un fel de autorizatie ca nu mai stiu cum se numeste acum ca sa poti iesi din tara cu persoana aceea.

| Byuska a răspuns:

Mi-am adus aminte se numeste imputernicire

| DE3a94 explică:

Neaparat cu insotitor?

| DE3a94 explică:

Pt zeepe:
am vazut traileru si am observat ca e despre trafic uman
ei bine eu nu merg la cineva pe care sa-i cunosc, ci merg la surorile mele deci n-are cum sa mi se intample ca in acel film dar de curiozitate voi viziona filmul.

| DE3a94 explică:

Sa nu-i cunosc*

| zeepe a răspuns:

Vizioneaza filmul "TAKEN" si nu o a mai vrei sa pleci singura (app e facut dupa o poveste reala!)

| zeepe a răspuns:

Ok, eu doar am spushappy