| CoSmYn94 a întrebat:

Am 17 ani si as vrea sa vin din Grecia in Romania, dar fara vreun insotitor!
Se poate?
Mentionez ca am pasaport si am venit legal, cu fratele meu (cu procura etc)
Pot trece granitele Grecia-Bulgaria si Bulgaria-Romania de unul singur?
Daca nu, as vrea sa imi spuneti ce acte mi-ar trebui.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In declaratia cu care ai plecat in Grecia era ori trebuia sa fie trecut si insotitorul la inapoiere si cu acela ar trebui sa te reintorci. Totusi, din cate stiu, la inapoiere nu verifica declaratia, asa ca te poti inapoia si singur, te vor lasa sa treci granita. Daca nu te lasa va trebui sa te insoteasca tot fratele cu care ai plecat ori ca parintii sa faca o noua declaratie, dar, asa cum am spus, nu cred ca este nevoie. Succes si numai bine!

3 răspunsuri:
| Psihoyounger a răspuns:

Cred că te-a lămurit Ioandelasal, dar aş vrea să adaug că ar fi bine să întrbi acolo înainte să pleci. Nu cumva să ai surprize şi să îţi faci bagajele şi să îţi cumperi biletul degeaba.

| LLTCATpRoduction a răspuns:

Haha nu ai cum.din ce stiu eu.trebuie sa ai 18 ani.sau insotitor

| Ania_3910 a răspuns:

Te lasa sa treci granita dor daca ai 18 ani adica daca esti major sau cu un insotitor care este deja major.