.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a întrebat:

Am cumparat bilete de avion prin MyAir care mai are putin si da faliment iar zborurile s-au anulat. Ce este de facut pentru recuperarea banilor?

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Buna.
Am o veste pentru tine: compania Blue Air va prelua toti pasagerii care au avut curse in trei locatii din strainatea. Urmareste stirile de pe Realitatea Tv.
O zi buna.
Pa, pa.

19 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Cel mai simplu... te duci la companie, depui o cerere si sper sa se rezolve daca nu la protectia consumatorului. Altfel poti sa-i dai in judecata si uite asa se tergiverseaza totul.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. explică:

Sunt suparaaattt... offf...crying
Mersi de sfat Legiuitoarea.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. explică:

@Silvia-Nu am zis ca nu vor fi restituiti dar cand i-au luat au trecut 2 secunde(prin plata online)...cand ii dau inapoi o sa dureze 15 zile?straight face

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. explică:

Sunt niste ''sarlatani'' in fiecare zi ne spun acelasi lucru ''-Nu s-au anulat toate zborurile, ci doar zborurile de maine!-Zborul dvs.nu este anulat''...
Si cred ca o sa ne tina asa pana in ultima zi...sad

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. explică:

Aaa..si am uitat sa va spun...agentia lor din Aero.Baneasa este inchisa...laughing

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. explică:

Da multumesc Legiutoarea...am sunat si la Blue Air dar trebuie sa mai platim in plus inca 360 de euro si deja suma toata pentru biletele de avion ar ajunge la 900 de euro.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. explică:

Cererea de rambursare trebuie sa fie in limba engleza sau italiana si sa cuprinda toate informatiile de pe bilet.
Cererea trebuie trimisa in momentul in care un zbor a fost declarat ''Anulat'' la adresa de e-mail info@myair.com (va ajunge la sediul din Italia). Din pacate rambursarile nu se pot face din Romania, ci numai din Italia iar banii se vireaza intr-un cont bancar in maximum 3 saptamani(asa mi-au spus la telefon).
Va urez bafta tuturor celor care sunteti in aceeasi problema ca mine.

| Silvia a răspuns:

Am vazut stirea asta la tv si din cate am inteles banii vor fi restituiti happy

leonardk
| leonardk a răspuns:

Le-au suspendat licenta. Au anuntat acum la stiri. Mergi dis de dimineata si cere banii inapoi. Nu stiu daca mai conteaza cat va dura pana ii recuperezi - important este sa-i poti lua inapoi cat mai ai de la cine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mergi chiar la ei pentru recuperarea banilor. Este absolut legal.
Ori îți restituie banii ori îți asigură un transport aerian la înțelegere.
În caz contrat o reclamație la Oficiul de Protecție a Consumatorului.
Succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceiasi situatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care au luat biletele online insa din Italia... cum isi recupereaza banii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste tepari mereu am avut probleme cu agentia asta! cum se face pentru recuperarea banilor pe biletele facute online dar din italia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. cel mai bine e sa suni la agentia blueair si vezi care e treaba cu transferul, eu nu cred ca bani aceeia o sa ii mai primesti inapoi, deoarece ei au taxe de platit pe care la achita din bani pasagerilor...succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie. A rezervat sora mea care este in Italia pentru mine si parintii mei. Am citit ca BlueAir preia zborurile dar pana la 1 septembrie iar eu am rezervare pentru 8 septembrie. Ce sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cumparat bilete si acum nu stiu ce sa fac, am intrebat la agentie si mi-a zic k trebui sa cumpar altele, iar banii exista putine sanse sa-i primesc inapoi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://airclicks.net/......nia-myair/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am cuparat bilete myair dar mi-a fost cumparat din Italia si trimis prin fax in Romania.Cum pot face sa imi recuperez banii dar aici in tara, deoarece nu mai pot pleca in Italia si am nevoie de banii respectivi cat mai urgent...asta avand in vedere ca incerc sa dau de ei de 2 saptamani si sunt de necontactat prin nici un mijloc de comunicare. Daca aveti sugestii sau stiti ceva noutati va rog sa imi raspundeti urgent! va multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mine