| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

Am o prietene care sta inchisa in casa, e retrasa, ii e frica de orice desi are 15 ani.Cum o pot ajuta?

Răspuns Câştigător
| adrian_6031 a răspuns:

Asta nu este o bola de care nu poate scapa.incearca sa-i prezinti mai multe persoane acasa la ea si o sa inceapa sa comunice cu ele si daca prinde incredere in cateva dintre acele persoane sigur va avea corajul sa iasa. succes

9 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Da-i foc la casa sigur iese afaratongue
acum serios, mergi pe la ea, discutati, iesiti in parc, convinge-o mai intai, vezi ce complexe are, poate e abuzata, are nevoie de o prietena la greu care sa o inteleaga, ajut-o cum poti, fii un umar pentru ea pe care sa poata plange chiar, sa se descarce, fi-i confindenta, tine-i secretele...

assiris
| assiris a răspuns:

De ce ii este frica de fapt, de bau-bau, de baieti, de politie, de hoti, de lumina, de intuneric... trebuie sa aiba un motiv anume. Poate mai ai si alte explicatii.

| ♣ Ma®®yE [;x] explică:

Ii este frica de lumea care o inconjoara

| LittleZyzy a răspuns:

Poate are o trauma...arata-i ca ii esti prietena, ca poate avea incredere in tine, vorbeste des cu ea, da-i atentie. Daca nu ii place sa iasa din casa du-te pe la ea convinge-o sa iesiti la o plimbare, arata-i locuri noi, persoane noi, invit-o la tine acasa, fa-o sa comunice cu tine sa-si spuna off-urile.
Poate nu are prieteni adevarati si nu se simte iubita de cei din jur.

cristian
| cristian a răspuns:

Poate nu are bani nici de traversat strada.Incearca sa o ajuti si scoate-o din barlogul ei. Poti sa-i gasesti un prieten potrivit.

| otypa a răspuns:

Scoate-o la o plimbare, suc, sau chiar la un film, daca ai este frica de oameni mai bine ai chema un doctor psiholog la ea.

| mami a răspuns:

Oare de ce imi face impresia ca acea fetita fricoasa de 15 ani esti chiar tu
daca gresesc cumva, vorbeste cu parintzii fetei sa ii gaseasca un psiholog si sa o insotzesti chiar tu ca sa prinda curaj.
dupa cate stiu, la fiecare scoala este psiholog, de ce nu merge sa stea de vorba cu el(ea) si nici nu o costa bani

| cely a răspuns:

Neaparat trebuie sa ia legatura cu un medic psihiatru. Am trecut si eu prin asemenea stari si m-am chinuit o perioada destul de mare. In numai o luna, cu vointa si ceva tratament am scapat. Nu trebuie sa intarzie vizita la medic.
DOAMNE AJUTA!

| emilica95 a răspuns:

Vorbeste cu ea si spune'i cat de bine te distrezi afara. scoate'o undeva thinking