| pisycutza a întrebat:

Am plecat in strainatate cu copilul meu minor si acum as vrea sa ma intorc inapoi in tara dar nu stiu daca ar mai fi nevoie de procura, tinand cont ca copilul va veni decat cu mine?

Răspuns Câştigător
| adryano_3550 a răspuns:

Normal nu tebue la intors procura doa la dus, intoarcetiva cu autocaru si nu va trebuie, a mers sotia mea anul trecut, daca nu vrea sa faca procura sotu.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu specifici tara din care pleci! A pleca cu copilul dintr-o tara araba, este o problema ( mai ales in cazul in care nu exista consimtamantul tatalui!) Te poti informa de la un specialist in drept pe forumul site-ului http://www.avocatnet.ro/

| darrio2007 a răspuns:

Pe ce perioada ai procura? Cand ai iesit din tara? Procura este pe o perioada determinata.Si eu am dat procura baiatului meu pentru. o excursie in Franta anul trecut cu scoala(sunt divortat) si am facut-o pentru 3 zile.Mentionez ca insotitorul era dirigintele lui. Excursia a fost de 2 zile.

| andreeaw a răspuns:

Intrebarea nu este formulata corect: ai plecat din tara singura cu copilul minor si ai avut nevoie de procura de la tatal copilului?
nu se cere procura decat pentru plecarea in strainatate, nu pentru excursii pe teritoriul romaniei. deci puteti veni linistiti acasa, fara hartii (daca tatal e roman).

| dorina195 a răspuns:

Nu nu trebuie procura doar cind pleci trebuie...ca doar tatal a dat procura ceia ce inseamna ca deja poti sa te duci si sa vii linistita doar o singura data

| pisycutza explică:

Am plecat din romania cu copilul minor, am avut procura de la tata numai ca mi-a fost oprita in aeroport la politia de frontiera. Sunt in Spania si vreau sa ma intorc inapoi in tara tot fara tatal copilului.