| beatriz03 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Am 17 ani, sunt in spania, am avut procura de la parintii mei perut a putea veni aici.procura nu o mai am si deja am trecut termenul limita din procura, acum ma mai pot intoarce in romania? Cu avionul sau cu autocarul, nu conteaza numai s ajung acasa, va rog frumos ajutati-ma.De sarbatori vreau sa merg acasa si nu stiu cine m-ar putea ajuta! Multumesc!

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Procura era pentru vama la plecare... nu este o problema pentru a te intoarce maiales ca din Spania in Romania nu mai exista vama decat intre Ungaria si Romania... deci intri in tara in care esti cetatean

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te poti intoarce in tara al carui cetatean esti. Cred ca doar cu avionul, fiindca nu cred ca poti trannzita alte granite.

lolita
| lolita a răspuns:

Parintii tai trebuie sa faca alta procura in tara, sa o treduca si sa o egalizeze si dupa sa ti-o trimita tie. sau daca ai ocazia du-te la consulat si intreaba, eu asa mi-am rezolvat problemele. daca nu stii unde este, caua pe internet cel mai apropiat consulat, nu incerca sa telefonezi ca nu-ti vor raspunde.

| turist a răspuns:

Daca esti cetatean roman nu ai nevoie de procura pentru a te intoarce in tara! In schimb trebuie sa ai actul de identitate sau pasaport!
Drum bun!

| ZuuZaaA a răspuns:

Daca ai depasit termenul de timp, normal ca nu mai e buna.Eu zic sa faci alta procura acolo in Spania, stai ce prostii spun.laughing. trebuie sa asiste ambii parintilaughing...of.nu stiu ce sa zic...grea situatie
In fine, sper sa te descurci si sa fie totul ok
bye-bye :*