| 123456 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei care stiu. Ce acte iti trebuie pentru a merge in Italia mentionez ca am 16 ani si parinti mei sunt despatiti si divortati ast rasp vostru :d dau si fundita pentru cei ce stiu la sigur mersi kiss

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

* cererea tip si anexa (cartonas);
* certificatul de nastere, in original si copie;
* actele de identitate ale parintilor sau ale reprezentantului legal in original si copie;
* consimtamantul ambilor parinti sau al reprezentantului legal, autentificat la notariat, sau dat in fata lucratorului de pasapoarte;
* documente justificative din care sa rezulte motivarea solicitarii;
* hotararea judecatoreasca ramasa definitiva prin care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti, in original si copie;
* chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea taxelor de emitere a pasaportului, respectiv taxa consulara (32 RON) si taxa reprezentand costul pasaportului (64, 2 RON);
* pasaportul anterior, dupa caz;
Îţi trebuie acordul părintelui cu care ai rămas ( o procură). Baftă!

3 răspunsuri:
| loricel a răspuns:

Ca sa iesi din tara, trebuie sa iesi cu parintii tai. Daca nu se poate, ei trebuie sa faca o procura cuiva, la notar, unchilor tai, de exemplu, ca sa poti merge cu ei.Singura nu poti.

| byank_9178 a răspuns:

Pai du-te la primarie intreaba ce acte trebuie sa iei vei o sa te trimita intr-un loc pentru a obtine pasaport, ei o sa iti dea un act (oricum o sa ai nevoie de buletin, certificat de nastere si-o daca ai parinti divortati o sa te punaiei in tema ce trebuioe sa faci)

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O declaratie pe proprie raspundere data de parintele caruia i-ai fost incredintat/a spre crestere si educare, autentificata de un notar public, prin care parintele isi da acordul la plecarea ta in Italia si indica un insotitor major. Parintele, atunci cand merge la notar, trebuie sa aiba si hotararea de divort(incredintare). Mai ai nevoie si de un act de identitate(carte de identitate ori pasaport). Numai bine!