| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire si mi-e cam lene sa caut pe internet....am 14 ani si am buletin...cum pot sa merg in germania de exemplu...de ce am nevoie?

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu poti pleca decat cu o procura facuta la notar in care se specifica acordul parintilor si trebuie sa fii insotit de un tutore.

8 răspunsuri:
| annda a răspuns:

De o procura de la parinti facuta la notar, asta daca pleci fara ei, daca mergi cu ei doar de buletin. big grin

| abis a răspuns:

Daca tie ti-e lene sa cauti singur pe internet, altora de ce nu le-ar fi lene sa-ti raspunda?

| marie a răspuns:

Sunt de acord cu ceilalti, eu am plecat in anglia de exemplu, avem nevoie de o hartie de la notar unde parintii vor semna ca sunt de acord ca, copilul lor sa plece singur in alta tarabig grin...banuiesc ca mergi cu prietenii! bv tie:*!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai nevoie de inputernicirile lor si de buletin, asta doar daca mergi singura, in schimb daca te duci cu parintii tai iti trebuie doar buletinul sau pasaportul

| sorinagt a răspuns:

De ai putina lene happy

| b3b3tza a răspuns:

Pai daca vrei sa pleci in alta tara nu te grabii sa mergi singura, in priul rand iti trebuie un insotitor care sa fie adult si apoi te mai costa 200 euro drumul...trebuie sa faci acte si ceva de pasaport...eu asa am auzit:d

| darknet a răspuns:

De ce nu dezbati problema asta cu parintii? Nu era neaparat nevoie sa intrebi aici. Ma rog, ai nevoie de niste documente de la notariat.

| isabell a răspuns:

Poti sa mergi acum in toate tarile, acum sunteti in EU daca nu ma insel, numai ca la 14 ani poate sa fie ceva probleme dar nu cred poti sa mergi intoate tarile numai in Sarbia nu poti.