| KaterinaPetrova a întrebat:

Am voie sa merg cu prietenul meu in dubai? nu suntem casatoriti

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Asta e cam riscantă - o agenție neserioasă (sau pur și simplu cu personal prost calificat și habarnist) i-ar putea vide un sejur chiar dacă nu îndeplinește anumite condiții cerute de legile musulmane (sunt valabile în foarte multe țări arabe cu regimuri religioase). Cel mai bine e să întrebi la MAE sau să le consulți saitu' http://www.mae.ro/travel-conditions/3693#793 (da' nu scrie mai nimic util pentru cazul tău, cu excepția unei adrese de internet din Emiratele Unite: www.mofa.gov.ae/Mofa/portal/def45ce9-e395-4e03-b6aa-b00e4b4ddbe3.aspx - cum totul e doar în arabă, e tare greu de priceput) :(
Plus datele de la Ambasada Emiratelor Arabe Unite în România
Cancelaria
Adresa: 011825 Bucureşti, Aleea Modrogan nr.4, Sector 1
Telefon: (0040-21) 231.76.76
Fax: (0040-21) 231.55.88
E-mail: amb@uaeembassy.ro
Program de lucru: luni – vineri 08.30 – 15.30
Poate un telefon aici te-ar lămuri mai bine.
PS - nu mai e nevoie de viză începând cu luna martie anul' ăsta.

5 răspunsuri:
| KaterinaPetrova explică (pentru suntserios):

Cica fetele sub 24 de ani pot merge doar cu sotul sau parintii... super, am 20 si nici nu sunt casatorita straight face

| suntserios a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

Alea erau conditiile de obtinere a vizei. E posibil sa nu mai fie valide aceste reguli.

Iti sugerezi sa faci in felul urmator. Te duci la o agentie de turism, te faci interesata de un city break in Dubai si interebi acolo toate cele. Nu e nevoie sa cumperi nimic de la ei, doar sa te informezi. Si poti incerca la mai multe agentii

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Asta e cam riscantă - o agenție neserioasă (sau pur și simplu cu personal prost calificat și habarnist) i-ar putea vide un sejur chiar dacă nu îndeplinește anumite condiții cerute de legile musulmane (sunt valabile în foarte multe țări arabe cu regimuri religioase). Cel mai bine e să întrebi la MAE sau să le consulți saitu' http://www.mae.ro/travel-conditions/3693#793 (da' nu scrie mai nimic util pentru cazul tău, cu excepția unei adrese de internet din Emiratele Unite: www.mofa.gov.ae/Mofa/portal/def45ce9-e395-4e03-b6aa-b00e4b4ddbe3.aspx - cum totul e doar în arabă, e tare greu de priceput) :(
Plus datele de la Ambasada Emiratelor Arabe Unite în România
Cancelaria
Adresa: 011825 Bucureşti, Aleea Modrogan nr.4, Sector 1
Telefon: (0040-21) 231.76.76
Fax: (0040-21) 231.55.88
E-mail: amb@uaeembassy.ro
Program de lucru: luni – vineri 08.30 – 15.30
Poate un telefon aici te-ar lămuri mai bine.
PS - nu mai e nevoie de viză începând cu luna martie anul' ăsta.

| KaterinaPetrova explică:

Buna TPU. deci am o mare nelamurire. as vrea sa vizitez dubaiul cu prietenul meu, daaaaaar am auzit ca nu poti merge decat insotita de parinti daca nu ai 24 de ani. Dar am trimis un mesaj unei gazde din Dubai si mi-a spus ca nu este nicio problema, ca a mai avut vizitatori europeni sub 24. pana la urma care e adevarul?

| casandra12345 a răspuns:

Da, ai voie, nu vad de ce ar trebui sa se stie ca e prietenul tau, poate fi la fel de bine var sau coleg de munca