| alexRE a întrebat:

As dori sa imi dati un sfat, mai ales cei care au experienta cu muntele. Maine intentionez sa parcurg un traseu montan care pleaca de la Cabana Izvorul Muntelui de langa Bicaz si se termina la Cabana Dochia. Traseul il fac singur, are 5km si urc vreo 900 de metri, mi-am luat niste masuri preventive impotriva animalelor salbatice si a frigului, insa din ce vad pe net nebulozitatea pare a fi cam mare si nu prea este vizibilitate. Voi ce ma sfatuiti, sa mai astept sa se inbuneze vremea si sa mai iau pe cineva cu mine sau sa fac drumul asta maine?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In nici un caz sa nu pornesti singurpe un traseu montan, nici pe timp frumos, de vara!

Totdeauna sa anunti salvamontii cand vrei sa pleci pe un traseu, ei iti potda indicatii foarte utile, iar in caz de vreun accident vor sti sa va caute. In munti rareori ai semnal la telefon, nu ai cum sa ceri ajutor, iar salvamontii pot porni in cautare doar daca stiu de existenta si traseul vostru, daca nusositi in timp la destinatie!

Pe trasee montane totdeauna mergi in grup, cu un bun cunoscator al locului!

Deoarece vremea se poate schimba brusc in doar cateva minute, trebuie sa ai echipament adecvat: bocanci, haine, franghii, scule de taiat si de sapat, cutie de prim ajutor, etc.

Cu Muntele nu e de gluma, dar poate face farse dureroase si cunoscatorilor!

| minrest a răspuns:

Sfatul este sa stai acasa. Vremea la munte va fi prea urata maine.