| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa merg la vara mea in Anglia la vara cu avionul insa am 17 ani si doar la anul voi face 18
pot iesi din tara fara parinti? adica exista vreo cale prin care ei sa imi faca ceva "foaie""dovada" ca eu sa pot merge?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o declaratie a ambilor parinti, autentificata de un notar public sau la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) daca parintii sunt in strainatate, prin care acestia isi dau acordul sa pleci in Anglia si indica un insotitor major. Acesta poate fi si soferul (daca calatoresti cu o masina) ori personalul de bord de pe avion ori tren. Numai bine!

4 răspunsuri:
| BettynaAstrid a răspuns:

Hmmm...trebuie sa mearga neaparat cineva cu tine.Nu poti merge singura deoarece esti minora. Daca parintii tai nu pot merge cu tine, acea persoana care va merge trebuie sa aiba o procura semnata de ambii tai parinto conform careia iti este permisa parasirea tarii.Procura se legalizeaza la notariat.Iti trebuie datele persoanei insotitoare(de pe buletin:adresa, nume complet, nr tel)si datele tale.Trebuie sa specifici de asemenea si locatia unde iti vei petrece perioada aceasta de timp.Trebuie sa dai un domiciliu temporar. Sper c-am ajutat.Dai funda?big grin

| MoneyMoney a răspuns:

OK, hai să o luăm pe capitole:
1) Trebuie să-ţi faci mai întâi paşaport pentru Marea Britanie;
2) Îţi trebuie o procură notarială pentru a ieşi (minor) din ţară;
3) Dacă ajungi în vară NU uita deJocurile Olimpice din Londra va fi un balamuc total;
4) Distracţie maximă!

| raluk27 a răspuns:

Da, o procura care se numeste DECLARATIE. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

13. CONDITIILE DE CALATORIE IN STRAINATATE PENTRU MINORII ROMANI:
http://ottawa.mae.ro/index.php?lang=ro&id=23167