| Angelsergiuboy a întrebat:

As vrea sa merg in perioada 19-27 martie in alicante din Cluj Napoca
cu Wizz - air
Am observat ca pretul biletului este de 399 lei / sens.

Mai sunt si alte costuri?

Cum ar fi locurile trebuiesc platite separat sau sunt incluse in acel pret de 399 lei pe sens?
Sau ce alte costuri suplimentare ar fi daca pentru mine e suficient bagajul gratuit de mana?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vrei sa iti alegi tu locul si nu ai bagaj de cala nu ar trebui sa mai fie alt cost.

| NLS a răspuns:

Nu exista alte costuri, daca NU ai bagaj de cala, si daca NU doresti un loc anume.

Ar mai fi 2 euro pentru un drum (deci 4 daca iei dus intors), daca iei optiunea de Auto-Check-In, sa iti faca ei automat checkin-ul.
(o sa primesti in aplicatie sau/si in cont pe site o notificare sa le dai datele lipsa, in speta seria si numarul de buletin, etc
In acea etapa poti scana/face poza buletinul/ui, sau poti introduce manual datele ce ti se cer)

Daca il faci tu online, e complet gratuit la Wizz.
Daca il faci la aeroport, costa vreo 13 euro (aproximativ).
Locul se rezerva automat in etapa de check-in, si iti va aparea pe bilet (board card)

| Angelsergiuboy explică (pentru NLS):

"mi s-a spus ca ei sunt smecheri și vând bilete și peste capacitatea locurilor Și dacă nu îți faci pana în 48 h check-in... S-ar putea sa ramai pe aeroport "

este posibil asa ceva? dupa ce am platit 399 x 2 ( dus - intors )?

| suntserios a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Este posibil si asa ceva, astia de la low cost uneori vand bilete in plus

| Angelsergiuboy explică (pentru suntserios):

Si atunci cum fac sa nu ajung in situatia respectiva?
platesc pentru locuri in plus aproximativ 200 de lei?

| NLS a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Check-in ul se face doar INCEPAND CU 48 ore inainte de zbor, in oricare dintre cele 3 situatii.

Si nu, check-in ul nu are treaba cu vanzarea si ocuparea locurilor.
Daca ai cumparat biletul, ai si un loc in avion asigurat (doar ca nu stii exact care, pana nu primesti board card-ul, dupa chek -in).

Check-in ul facut de tine online il poti face cel mai repede, daca pandesti secunda cand te lasa sa il faci. Si e gratuit (la Wizz).

Apoi urmeaza Auto Check-In ul (bineinteles, DOAR DACA ai ales aceasta optiune la cumpararea biletului).
Oricat de rapid ai fi sa le pui la dispozitie datele, tot e mai rapid cand il faci direct tu online. Costa 4 euro pentru dus-intors.

Check-in-ul la aeroport e ultimul pe care il poti face, pentru ca il faci in ziua zborului, cu aproximativ 1-2 ore inainte de zbor (stres si timp pierdut inutil, pe care il poti folosi pentru altceva, de exemplu sa dormi mai mult). Si e si cel mai scump.

Cel mai usor poti pierde rezervarea, cand gresesti (tu sau banca) codul atasat comenzii, care trebuie atasat platii.
Eu am patit-o.

| suntserios a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Nu e nevoie sa platesti
cel mai ok e sa iti faci check-in cat mai repede posibil in perioada in care acest lucru e posibil, astfel vei evita overbooking ul pe care il face wizz. Si atat timp cat esti in timpul util la poarta de imbacrcare si ai check in facut nu ar trebui sa ai probleme.

De obicei cei care sunt "victimele" overbooking afla asta la check in ca nu primesc loc ci un mesaj in care le cere sa se prezinta la momentul zborului la birourile de checkin

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Exact.
Cum am zis si inainte, si cum ti-a spus si Suntserios
Platind pentru un loc anume, nu esti protejat de suprarezervare.

In general nu se intampla sa ramana nimeni pe aeroport, dar daca chiar se intampla sa vanda mai multe locuri, si sa vina toti,
nu ai nimic de facut, decat sa ai check-in facut, si atunci esti 1000% asigurat.
Locurile disponibile sunt legate de check-in.

Daca ai teama asta, sub nici o forma nu lasa check-in ul pentru aeroport.
Ori il faci online, ori alegi Auto Check-in cand cumperi biletul, daca crezi ca nu stii sa il faci (desi nu e complicat).