| anonim_4396 a întrebat:

Aș vrea sa plec din Bacău in București cu trenul, pot sa cumpar biletul din gara de unde sunt și unde plec?
Și cateva sfaturi (nu am fost niciodată cu trenul și nu știu nimic cum funcționează) am 16 ani și merg singur

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intra pe Mersul Trenurilor si afli ce iti trebuie.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De la ghiseul gării din Bacău, soliciti un bilet pentru elev, la Bucuresti. Reducerea de 50% (cred că nu gresesc) din costul transportului se face doar în baza carnetului de elev, vizat la zi, pentru anul şcolar în curs.
Biletul se păstrează asupra ta, pană la destinatie.
Dacă biletul e cu loc (la ghiseu, poti solicita un loc la geam, daca iti place sa admiri privelistea) te conformezi. Dacă nu e cu loc, atunci te poți aseza oriunde vrei.
In tren, e interzis fumatul si consumul bauturilor alcoolice... Poti manca un sandwich, ori ce vrei, dar fără a lăsa resturi alimentare in jur.
(poti afla mai multe amanunte din linkul pe care ti-l voi da, putin mai jos)
Ai grija de lucrurile personale (bagaje, telefon etc)
Iti poti lua ceva de lecturat, fiindcă in tren e foarte posibil să nu ai semnal la telefon.
Asigură-te ca vei ajunge din timp pe peron, ai grija in ce tren vei urca, fii atent pe ce linie se afla trenul, pentru a nu te urca in altul. Pentru sigurantă, poti intreba si pe alti călători, chiar si pe mecanicul trenului.

Călătorie plăcută si de neuitat!

https://www.cfrcalatori.ro/reguli-pentru-calatoria-cu-trenul/

| Fatamuntilor a răspuns:

Mergi la casa de bilete, prezinti carnetul de note(vizat) si ceri un bilet pana la destinatia dorita. Poti eventual sa intrebi daca trebuie sa schimbi trenul.
Pe scrie vagonul si locul, te sui in acel vagon, cauti locul.Intri saluti si te asezi in locul indicat.SCOTI o carte /revista/telefon si astepti sa ajungi la destinatie. Poti pune alarma la telefon cu cateva minute inainte de ajunge la destinatie.Ca pe bilet scrie si ora la care ajungi

| Aldty a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Trebuie neapărat carte de note? pot sa plătesc