| EvilMorty a întrebat:

Astazi merge primda data cu trenul si am o nelamurire.Trebuie sa ajung din Targoviste in Pitesti si cand dau la detalii pret imi arata Targoviste >- Titu >- Pitesti. Asta inseamna ca o sa trebuiasca sa cobor in gara de la Titu si sa iau pe cel de Pitesti sau trebuie sa raman in Tren cand se opreste in gara de la TItu si sa astept sa ajung in Pitesti?

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie să te dai jos în Titu, și de acolo schimbi trenul.
Dar vezi să nu cobori mai dinainte, pentru că până la Titu trenul mai oprește și în alte stații.
Cel mai bine când ajungi la gară și până să te urci în tren întrebi la informații toate aceste detalii, dar și la a câta stație trebuie să cobori.
Dacă nu este controlor în tren, atunci poți să întrebi și un călător care se află în același tren. Dar mai bine te asiguri mai dinainte.

| zilog a răspuns:

Nu exista tren direct de la targoviste la pitesti
exita 2 trenuri complet diferite
trebuie sa te dai jos
dar daca ai fi avut de schimbat 6 trenuri de exemplu sa vi frut sa pleci din Reghin si sa ajungi la Oradea prin târgul Jiu ce ai fi facut ai fi crezut ca primul tren in care te sui te duce la oradea!?
incercă în viată să te concentrezi puțin să te speli pe față să îti dai două palme să faci ceva sport de inviorade și să deschizi ochii mari
pentru că cine nu deschide ochii deschide punga in viață!
https://mersultrenurilor.infofer.ro/......tineraries

Acum să îțî explic si cum e cu trenurile de si pe meditația asta aș merita șa fiu recompensat nu e o munca care in general se face moca. dar hai sa fac o exceptie acum.
https://mersultrenurilor.infofer.ro/......tineraries

Am ales trenul CU NUMARUL! IR 1882
FII ATENT CA TRENURILE AU NUMERE CA ȘÎ MAȘINILE!
Plecare la
6:21
Vezi că aici găsești si un buton pe care scrie DETALII!

Ajunge la TITU LA ORA
Sos 18 nov. 6:48
TE DAI JOS DIN TRENUL IR 1882

si aștepți
in gara de la Titu pana la ora
Ple 18 nov. 6:53

Vine alt tren cu numărul IR 1891
te urci in trenul cu numărul IR 1891
până la ora
Sos 18 nov. 7:47

când vei ajunge la pitești și trebuie să cobori acolo in pitesti
vezi ca ai cateva secunde sa cobori!
asa ca trebuie sa pui ceasul sa sune cu cateva minute mai inainte sa te apropii de usa trenului
VEZI CA LA TRENURI E O JMECHERIE FACUTĂ LA UȘI SĂ NU SE DESCHIDĂ ÎN MERS asa ca iti recomand să cobori și tu pe acolo pe unde coboră mai multă lume
pentru că eu sunt om care am 140 Kg si de multe ori mă lupt cu câțe o ușa de la tren de îmi vine acru
ca nu toate ușîle funcționează bine
la unle trenuri merg pe buton
dar la majoritatea sunt anchilozate si trebuie sa stii cum sa tragi de un mâner care descuie ușă complicat si dacă nu ai mușchi si multă inteligență nu prea merge.
asa că ochește și tu pe care ușă coboră șî alții și coboară și tu tot pe acolo!

| zilog a răspuns:

Mai există si trenuri particulare
si atunci este putin mai complicat in general cei de la CFR cam nu se inghesuie sa iti vanda bilete la acele trenuri particulare
asa ca trebuie sa te urci fara bilet daca trenul e particular
sau daca are alta casa de vanzare vilete
o alta caserie complet separat in gara respectiva atunci te duci la caseria de la firma respectiva

Sau cand dai pe butonul detalii cum te-am invatat in discutia de mai sus te uiti si ce fima are trenul adica sa mergi doar cu CFR
de exemplu pleci la ora 6:21AM din târgovișțe
Ajungi la ora Sos 18 nov. 6:48 AM in titu unde cobori
si astepti pana la ora Ple 18 nov. 6:53 Am
cand vine trenul IR 1891
din care cobori la pitesti la ora Sos 18 nov. 7:47AM

Asa vei merge doar cu CFR-ul si vei putea cumpara 1 singur bilet de care trebuie sa ai grija pana la destinatie chiar daca sunt 2 trenuri
si acest bilet il cumperi de la casa de bilete din orasul celor mai zgarciti clienti ai mei pe care nu ii mai servesc nicidoata
pentru că este traditional la tine în oraș când vine cineva să presteze vreun serviciu să repare ceva să nu ii dați toți banii pe care i-ați promis la telefon pentru reparația respectiva.
de multe ori am avut probleme când a venit vorba de Târgoviște
parcă acolo ar fi o tradiție să vreți să îi dați prestatorului de servicii atunci când vă vedețî cu sacii în căruță
bătaie scandal în loc de banii promișî
sau să vă vaitați
sa să spuneți că ați spus și voi la mișto că ii dați 400 lei pe reparația respectivă
și să îl luați la rost cum pe ce pentru ce atâția bani pentru 2 tranzistori si trei diode
pâi reparația sta ar fi putut să o facă șî nevastă-mia
sau să îi spuneti ca voi credeați că vă schimbă tot utilajul cu altul nou în banii ășția
sau să căutați tot felul de motive
de exemplu că ați avut bnaii la nevastă șî că nevasta a cheltuit tot și acum nu mai aveți bani cu ce să plătiți reparația
sunt sătul de oameni din târgoviște care se văd cu lucurul în căruța apoi încep să spună că vor să îl plătescă în rate
sau să mai negocieze și la sfărșitul lucrării chiar dacă au negociat o dată la începutul lucrării!
si să se tot milogescă să ii las mai ieftin
sau să mă ia cu amenițări pe motiv că el este rudă cu nuștiu ce mafiot sau el e cel mai jmecher din parcare.
asta me enerveaza pe mine la târgoviște că din 20 de reparatii pe care le-am făcut eu pe colo
de fiecare dată nu prea am câștigat aproape nimic
si oamenii după ce că nu vor să plățesca munca prestată mai vor șî garanție veșnică

| zilog a răspuns:

Până la vârsta asta unde ai trăit în junglă?

| EvilMorty explică (pentru zilog):

Va multumesc pentru raspuns, si nu, pana acum am folosit doar autobuzul...nu vreau sa ma par nesimtit pentru ca pareti mai in varsta decat mine dar bu prea va aratati varsta, nu inteleg ss ce sunteti asa indignat, dati impresia unui frustrat la varsta a doua, mai ales din fraza in care imi explicati cat de nesimtit sunt oamenii de la tara, ca fapt divers, nici nu locuiesc in Targoviste.
Imi pare rau pentru dvs., sa fiu sincer ma simt eu rusibat de felul in care va exprimati.

O zi buna! big grin

| Balalau95 a răspuns:

Https://www.google.com/......422,10.26z
daca faci zoom indeajuns o sa vezi o linie punctata foarte subtire care e linia de tren, cele doua localitati au munti intre ele, deci nu se putea face o linie directa, moment in care, da, mergi pana la titu, acolo cobori si iei alt tren

| Mih78585667 a răspuns:

Salut cel mai bine ar fi să întrebi un controlor din primul tren în care te urci
Dar cred că o să trebuiască să te dai jos in Titu