| smolnarkarina a întrebat:

Ati fost in Dubai? Eu da si astept "povestile"voastre traite acolo.

Răspuns Câştigător
| Ecaterina a răspuns:

Tinuta localnicilor este captivanta, luxul care este peste tot te farmeca.Eu sunt inebunita de shopping (Maaaamaaaa... visul majoritatii femeilor... )si acolo sunt 34 de mall-uri intr-un oras cat jumatate din Bucuresti ca suprafata. Fiecare mall are o tema : unul e in still italienesc, unul este egiptean etc. Au partie de ski in mall. Statiile de autobuz sunt cu aer conditionat pentru ca acolo este foarte cald. Dubaiul nu are o traditie culturala, asa ca majoitatea artistilor se "produc"prin hoteluri de 4-5 stele. Expozitiile de arta sau fotografie, concertele sunt gazduite de mall-uri sau diverse reprezentante de companii. Dubaiul incearca sa compenseze prin altele pentru a fi considerat in rindul metropolelor lumii.

O astfel de depasire a recordurilor este incercarea de a construi cel mai inalt turn din lume, Burj Dubai, si Insula Palmierilor, vizibila de pe luna: insula artificiala realizata din nisip carat in mare, in forma unui palmier, ce va gazdui 2000 de vile, 40 hoteluri de lux si 1500 de apartamente.

Localnicii sunt foarte mindri de traditiile si obiceiurile lor, iar religia constituie fundamentul vietii sociale(de cel putin 5 ori pe zi ai sa auzi, in orice parte a Dubaiului te-ai afla, chemarea la rugaciune). Nativii Dubaiului se diferentiaza prin vesmintele specifice: poarta o haina lunga si alba numita kandura, iar pe cap o pinza alba sau cadrilata, tinuta de un cerculet.Acestea sunt gutra si mislah. O haina dintr-un material mai scump este purtata deasupra, in cazul evenimentelor mai importante.

Femeile au o haina neagra dintr-un material usor, cu mineci lungi - abaya - si un voal pe cap - sheyla, ce ar trebui sa le acopere intreg parul, astfel incit doar fata sa fie vizibila. Pe dedesubt fiecare e liber sa poarte orice, cu toate ca pantalonii brodati sunt lenjeria traditionala. Desi costumatia creata dupa rigorile religiei musulmane ar fi trebuit sa acopere doamnele in intregime, nefiindu-le permis sa apara in alte haine sau cu capul descoperit decit in fata familiei, vei vedea intr-o gramada de locuri publice doamne si domnisoare subtiri, imbracate in jeansi si tricou peste care au abaya desfacuta si fluturind sau proaspat convertitele doamne cu pielea alba, invelite complet in negru.

Tot in costumatia traditionala intra si un soi de masca din metal sau piele ce acopera sprincenele, nasul si pometii, purtata in special de beduine - adica populatia originara, caci la baza arabii din Emirate erau pescari, pescuitori de perle, crescatori de capre sau comercianti. Spre deosebire de Arabia Saudita, unde chiar si rezidentii trebuie sa poarte abaya, iar fata trebuie sa fie acoperita complet (in afara ochilor), codul vesmintelor in Dubai este relaxat, liber (desi am surprins o localnica intr-un supermarket tipind indignata la vederea unui vestic ce-si facea cumparaturile in slip). In celelalte emirate esti sfatuit sa ai haine mai decente, in special daca esti femeie (o fusta peste genunchi si ceva mai putina transparenta).

Eu vad Emiratele si Dubaiul ca pe ceva unic, mai degraba dinamic, cosmopolit si agresiv decit un loc comod si exotic in care sa te relaxezi sau spre care sa alergi in cautarea a ceva mai bun. Este un oras cu chirii destul de mari, desi costul vietii in general (hrana, imbracaminte) nu e chiar ridicat - orice muritor cu o leafa cit de mica isi poate permite sa se imbrace sau sa ia o cina in oras. Din punct de vedere commercial Dubaiul este intr-adevar raiul pe pamint: de la mincaruri specifice fiecarei tari pina la mall-uri -spatii de lux si relaxare cu aer conditionat parfumat, in care oricine se poate plimba doar.

Ce gasesti in Dubai si nu vezi nicaieri in lume?
Cred ca aurul este cam la fel la pret. Diferenta este in cantitate (Dubaiul se autonumeste Orasul de Aur), varietatea de modele - de la bijuteriile mari, grandioase, purtate sau oferite cu ocazia nuntilor, cintarind kilograme pina la obiectele mici cu diamante, safire, smaralde si pietre semipretioase.

O alta caracteristica unica ar fi varietatea de mirodenii de gasit mai ales in souk (piata traditionala), argintaria si tot felul de obiecte specifice: margelele de inchinat, ibricele sau potirele in forme specific arabe (din care ei beau doar apa sau cafea happy. In ceea ce priveste alcoolul si moravurile, nu va imaginati ca oamenii astia sunt chiar sfinti, chiar daca se inchina de 5 ori pe zi. Arabii beau mai abitir decit ai nostri - alcool se gaseste in anumite locuri in Dubai, nu doar in hoteluri. La capitolul moravuri nu prea se mai inghesuie sa isi ia 4 sotii, asa cum le permite legea, caci exista o piata a sexului si in Emirate, chiar daca nu la vedere. Rata divorturilor printre nativi este destul de ridicata, la fel ca si procentul celor casatoriti cu rezidente. In plus, se adopta modelul familiilor in care ambii muncesc, avind in vedere costul tot mai ridicat al vietii (desigur, cu toate facilitatile reale incluse in pret).

Se mai pastreaza obiceiul shishei - pipa aceea lunga cu furtun din care trag si femei si barbati deopotriva, si, traditional, servitul curmalelor si al cafelei. Nuntile sunt fastuoase: resedintele sunt imbracate in lumini si se risipesc kilograme de mancare, iar invitatii isi expun ultimele modele de toalete si bijuterii sub abaya.

| ilincaa a răspuns (pentru Ecaterina):

Spune-mi si mie te rog cu msta treaba cu reducerile acolo?

10 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Din pacate nu am ajuns dar mi-ar place enorm. Oricum nu este pe lista mea de prioritati momentan. Prefer America de Sud sau India

| Victoria a răspuns:

Inca nu. Am de gand sa merg vara viitoare. Dar povesteste-ne si tu cum este acolo.

| want2bMajestic a răspuns:

Mi.ai luat. o inaintecrying cum a fostbatting eyelashes?

| alyx a răspuns:

E bine ca ai bani de aruncat pe excursii

| aumih16 a răspuns:

Oricum ca sa te duci in dubailaughing trebuie sa stii si limbalaughing si araba e una din limbile cele mai grele de pe pamantul astalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rind Dubai e unul din cele sapte emirate din Emiratele Arabe Unite - poti vedea 736 povesti din calatorii de pe bloguri structurate pe tari pe www.Ambasade.tel - pe calculator si telefon...

| zumba zumba a răspuns:

Da am fost si am vazut-o pe elodia, serios (poate mi s-a parut).

| blogman a răspuns:

OOO si ne laudam tongue

| smolnarkarina explică:

Am fost si mi s-a parut pot sa zic ca un paradis, recomand tuturor sa mergeti si am hotarat sa ma mai duc. CEl mai frumos al fost Burj-Al-Arabul desigur; totul este numai aur chiar si robinetele sunt facute din aur si a luat intr-o seara acolo cina si ce sa va spun ca am nimerit la restaorantul sub apa este minunat pentru ca vezi pesti si tot felul' de vietuitoare marine. I mall-uri nu vezi numa bijuterii care te orbesc cu sclipirile lor. Ce m-a surprins este ca la 40-45 de grade barbatii sunt imbracati in alb(nu am nimic impotriva)dar femeile in negru si stiti ca negrul atrage toata caldura si vreau sa spun ca acolo pot sa zic ca numa eu cu prietenele mele eram pe strada si niste masini au de te doare capul. Pot sa zic ca este luxul de pe pamant. CE MI-A PARUT RAU ESTE CA AM AFLAT CA DUPA CATEVA ZILE DUPA CE AM AJUNS ACASA CA A DAT INNA CONCERT ACOLO! Dar sincer acolo este paradisul pe care-l visam noi de aici...VA MULTUMESC PENTRU MESAJE:*happy