| Nicoleta99_2733 a întrebat:

Ati vizitat vreodata SPANIA/MADRID? Povestiti ce ati vazut. FUNDA pentru cea mai buna descriere

Răspuns Câştigător
| simina a răspuns:

Nico, Madridul este fabulos, un oras trepidant ziua si noaptea este plin de oameni care se distreaza, femei incredibil de frumoase(stilate) elegant imbracate care stau la terase si beau un pahar de vin alb rece.Pe strazi o sa vezi si tineri care vin seara cu mancare calda in sufertase pentru cersetori, indieni care-si vand marfa direct pe trotuar sau carciumi unde poti sa citesti o carte in timp ce mananci.Sint si magazine unde atarna pulpe intregi de carne special pregatita(atarnate de tavan) din care poti sa ceri doar o feliutaDimineata sint masinute care spala trotuarele si totul este linistit parca nimic nu s-a intamplat, poate doar gunoaiele sint marturie -toata lumea arunca in carciumi pe jos sau in magazine lucruri care le vad si nu le plac, nu se sinchiseste nimeni.Chiar merita citeva zile acolo

1 răspuns:
| Ogorinio a răspuns:

Tot ce stiu este:Madrid

Drapel
Stemă

Motto: „Fui sobre agua edificada, mis muros de fuego son. Esta es mi insignia y blasón" (Pe apă am fost clădit, zidurile-mi sunt făcute din foc. Aceasta îmi este stema și blazonul)[1][2]
Coordonate: Coordonate: 40°23′N 3°43′V / 40.383, Eroare de expresie: operator * neașteptat40°23′N 3°43′V / 40.383, Eroare de expresie: operator * neașteptat

--------------------------------------------------------------------------------

Țară Spania
Regiune Madrid
Fondat Secolul al IX-lea

--------------------------------------------------------------------------------

Subdiviziuni [ ascundere ]21 districteCentro
Arganzuela
Retiro
Salamanca
Chamartín
Tetuán
Chamberí
Fuencarral-El Pardo
Moncloa-Aravaca
Latina (Madrid)
Carabanchel
Usera
Puente de Vallecas
Moratalaz
Ciudad Lineal
Hortaleza
Villaverde
Villa de Vallecas
Vicálvaro
San Blas
Barajas

--------------------------------------------------------------------------------

Guvernare
- Primar Alberto Ruiz-Gallardón (PP, ales 2007)

--------------------------------------------------------------------------------

Suprafață
- Pământ 607 km²
- Metropolitană 10.506 km²
Altitudine 667 m.d.m.

--------------------------------------------------------------------------------

Populație (2008)
- Oraș 3, 213, 271 locuitori
- Densitate 5, 293.69 loc./km²
- Metropolitană 7.061.748
loc: 1

--------------------------------------------------------------------------------

Fus orar CET (UTC+1)
- Ora de vară (DST) CEST (UTC+2)
Cod poștal 28001-28080
Prefix telefonic 34 (Spania) + 91 (Madrid)

--------------------------------------------------------------------------------

Site: www.munimadrid.es (es)

--------------------------------------------------------------------------------

Localizarea Madridului în cadrul fiecărui unități administrative
modifică

Madrid este capitala Spaniei. Construit pe ruinele unui fort maur numit Magerit, orașul a devenit capitală în 1561, în timpul domniei lui Filip al II-lea de Habsburg. Ca urmare Madrid a devenit un oraș înfloritor, iar astăzi este rivalizat cultural doar de către Barcelona.

Madrid este nu doar capitala țării, ci și capitala provinciei și a comunității autonome Madrid.

Puncte importante culturale și turistice includ faimosul Muzeu Prado, Muzeul Thyssen Bornemisza, Centrul de Artă Regina Sofia (unde se află Guernica lui Pablo Picasso), Casón del Buen Retiro, Palatul Regal, Templo de Debod, Monasterio de las Descalzas Reales, Puerta del Sol, Parque de Retiro, și Chueca, cartierul homosexualilor.

Alte orașe învecinate sunt populare pentru călătoriile de o zi din Madrid, incluzând Toledo, Segovia, Ávila, Aranjuez, Alcalá de Henares, mănăstirea și complexul de palate de la El Escorial, și Santa Cruz del Valle de los Caídos.

Madrid este cunoscut și pentru viața sa de noapte și discotecile sale; pentru madrileni nu este ieșit din comun să danseze toată noaptea, iar apoi dimineața să meargă la muncă. Această viată de noapte numită la movida, a înflorit după moartea lui Franco.

Madrid este servit de Aeroportul Internațional Barajas. În ciuda populației orașului în jur de patru milioane (madrileni sau madrileños), metroul madrilen este una dintre cele mai extinse și mai rapid dezvoltate rețele de metrou din lume.

Mănăstirea și Escorialul din Madrid au fost înscrise în anul 1984 pe lista patrimoniului cultural mondial UNESCO.

În centrul Madridului, în Plaza de Castilla, se află 4 zgârie-nori cu înălțimi cuprinse între 250 și 236 metri