| anonim_4396 a întrebat:

Aveti exemple de Campii, Podisiuri, Vulcani activi, fluvii (dupa debit), lacuri (dupa tipurile de lac, ex: glaciar) si de vegetatie in functie de clima (Numai din Europa!)?

Răspuns Câştigător
| Christina a răspuns:

Campii:Campia Romana, Campia Panonica, Campia Padului, Campia Europei de Vest, Nord,
podisuri:Elvetiei, Messetta, Dobrogei, Volgai
vulcani activi:Vezuviu(Italia) Lika(Islanda), Stromboli, Etna (Italia)
Fluvii(dupa debit):Volga si al doilea fluviu ca lungime si debit dupa Volga este Dunarea
Lacuri tectonice:Balaton
Lacuri vulcanice:Sf.Ana (Romania)
Lacuri glaciare:Zanoaga
Lacuri de acumulare:Vidra
Vegetatie: stepa-C. Panonica; Campia Europei de Est
Vegetatia mediteraneana-In sudul Europei

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Vegetatie:
- mediteraneeana la sud de Alpi;
- temperat oceanica in vestul europei, specific cu paduri, stejar, carpen, fag;
- temperat continentala, cu vegetatie de silvostepa, stepa si semi-desertica
- nordica, taigaua siberiana care este alcatuita in mare parte din conifere, mai sunt si alti copaci mai rezistenti la frig cum ar fi mesteacanul;
- de tundra;
Apoi sunt si vegetatii specifice zonale, cum sunt cele de balta/lacustre, cele de saratura, cele alpine (tundra alpina).
Despre formele de relief nu o sa dau exemple de nume sau alte date (numerice), dar vad ca ai primit ceva date de la altii.

| LauAnk a răspuns:

E recapitulare pentru un test si nu mai am nici caiet nici manualwinking

| LauAnk a răspuns:

Multumesc mult Cristina si Zenithf >big grin