| Demeister a întrebat:

Bulgaria este o tara sigura de vizitat pentru turisti straini?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Siguranta intr-o tara nu depinde atat de tara, cat de cartierele in care umblii.
Si, oriunde, un strain este mai expus decat un localnic cunoscator.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La fel de sigura ca Romania. Litorarul lor e plin de straini. Nemti si francezi la greu

| Demeister explică (pentru suntserios):

Utilizatoarea care a comentat mai sus este de alta parere!
Dar, apropo, Bulgaria are mai multe obiective turistice ca Romania?

| suntserios a răspuns (pentru Demeister):

Nu are obiective turistice multe. are un litoral mult mai bine organizat si cu servicii mult mai calitative decat Romania

| Demeister explică (pentru suntserios):

Ai fost in Bulgaria?
Litoralul lor ti se pare mai frumos decat al nostru?

| suntserios a răspuns (pentru Demeister):

Am fost de vreo 3 ori. Au zone spectaculoase precum Balcic sau Kaliakra
Au si litoral cu plaje mari care par mai linistite si mai curate decat cele din Romania.

Statiunile mai populare Albena, Nisipurile de Aur sunt la fel de kitchoase, insa hotelurile ofera servicii mult mai bune ca in Romania precum all inclusive sau piscine mari si curate

| mihai69 a răspuns:

Orice țară prezintă anumite riscuri în anumite zone. Dar îți spun sincer că m-am simțit mult mai în siguranță la ei decât în Italia, Franța sau Anglia.
Au multe locuri de vizitat, nu doar litoralul (cum ți s-a spus mai sus), au și ei biserici vechi, munți, peșteri, orașe, cetăți, muzee...
De pildă, foarte aproape de Giurgiu, puțin mai la sud de Ruse, sunt o serie de biserici săpate în stâncă (la fel cum avem și noi unele prin Buzău) pe valea unui râu - Rusenski Lom.
Tot relativ aproape de noi e Veliko Târnovo, vechea lor capitală, cu o cetate superbă, alături fiind un sat-muzeu, păstrat ca în vechime: Arbanasi. Deși e o țară mică, are foarte multe de oferit din punct de vedere turistic!

| Demeister explică (pentru mihai69):

Vrei să zici că Italia, Franța şi Anglia nu sunt țări aşa de sigure?
De ce?

| mihai69 a răspuns (pentru Demeister):

Pentru că majoritatea infractorilor, cerșetorilor și borfașilor mărunți din cam toate țările sărace se adună acolo, iar poliția locală cam închide ochii la activitățile lor. Să mai spun că acum pe-acolo colcăie și de refugiați, prin anumite zone?

| aburama22 a răspuns:

Nu...eu am fost acolo si mi-au furat geanta...era de valoare...stii cat de greu e sa faci rost de bombe?
*sarcasm*

Nu cred...ei sunt de fel mai agresivi...si in jocuri sunt tot la fel te injura...

| Demeister explică (pentru aburama22):

Cum adica "cat de greu e sa faci rost de bombe"?
Ce vrei sa zici cu bombele?