| GeorgiV a întrebat:

Aș dori și eu ceva informații relevante despre cheile prisăcinei, cheile drăstănic, cheile feregari, cheile pecinișcăi, și cheile șaua padina. V-aș fi recunoscătoare dacă ați aveți ceva informații generale, caracteristici, prin ce se remarcă, etc.

Numai bine!

Răspuns Câştigător
| anuta_9412 a răspuns:

In aceste chei se găseşte Peştera Sălitrari, cea mai lungă din bazinul Văii Cernei, care are o dezvoltare de 1250 m, denivelarea totală de +85, 5 m şi o extensie de 470m. Este formată din 3 galerii : Galeria de Acces sau Principală, Galeria Speotimiş şi Galeria Finală, ultimele două frumos concreţionate. Numele îi vine de la faptul că în această peşteră a existat pe vremuri un depozit important de azotat de sodiu (salpetru sau silitră/sălitră) exploatat şi folosit în special pentru fabricarea prafului de puşcă.