| anonim_4396 a întrebat:

Aș dori să călătoresc in Norvegia in vacanta. Am 16 ani. Este nevoie obligatorie de pasaport sau cartea de identitatea este îndeajuns având in vedere ca din 2009 este electronica si se specifica naționalitatea. Norvegia este de asemenea in spatiul schengen iar in acest caz o carte de identitate este suficientă. Vrea sa ma asigur ca nu sunt întoarsă din drum la aeroport. Am întâmpinat tot felul de încurcături cu actele. Știți ceva cazuri sau ceva informații? Va Multumesc!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cetăţenii români pot călători in Norvegia cu următoarele documente:
-Paşaport românesc valabil;
-Cartea de identitate românească valabilă, emisă după anul 2009, în care este specificată cetăţenia română. Cărţile de identitate româneşti emise înainte de anul 2009 nu sunt recunoscute ca documente de călătorie în Norvegia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Norvegia e in UE, e suficient cartea de identitate

| sonya a răspuns (pentru suntserios):

Ca sa nu informam gresit, Norvegia nu face parte din UE (Uniunea Europeana).

Ca sa iti reimprospatezi cunostintele generale, poti arunca un ochi aici http://ro.wikipedia.org/......la%C8%9Bie

| DianaC00 a răspuns (pentru sonya):

Sonya, stiu ca Norvegia nu este in UE, dar este in spațiul Schengen. De aceea nu sunt lamurita, in spațiul schengen se poate călători fara pasaport?

| sonya a răspuns (pentru DianaC00):

Raspunsul postat de Ioandelasal este cel corect.
Eu am vrut doar sa atrag atentia userului suntserios ca a gresit.

| DianaC00 a răspuns (pentru sonya):

Imi cer scuze, telefonul nu-mi arata cui ii este adresat raspunsul happy

| suntserios a răspuns (pentru sonya):

Corect ai dreptate, nu e in UE

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pașaport obligatoriu. Doar in UE se circulă cu buletin. Avantajul schengen esta ca nu iti trebuie viză.

| thewomaninwhite a răspuns:

Cred ca iti trebuie sa pasaportul.

| thewomaninwhite a răspuns:

Pardon *si pasaportul.

| AndreiaIonescu a răspuns:

Buna! Iti spun din propria experienta ca este mai bine sa iti faci pasaport pentru ca acum un an am fost in la Viena si, la un moment dat, in aeroport, s-a anuntat ca nu poti sa treci de granita fara pasaport...norocul meu ca am avut! Fundita?

| suntserios a răspuns (pentru AndreiaIonescu):

Ei na, asa brusc aia de la aeroport s au gandit brusc sa modifice toate legile din UE si sa ceara pasapoarte?