| anitha a întrebat:

Buna all! decii ai mei s-au despartit si eu sunt incredintata lui tata.si din toamna vreau sa plec in Australia, pot trece granita fara semnatura mamei? dau funda!:Xmultumesc anticipat:*

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost incredintata prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila nu ai nevoie de semnatura mamei, este destul declaratia data de tatal tau. In acest sens sunt prevederile Legii nr.248/2005, art.30, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:

d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv." Numai bine!

5 răspunsuri:
| blondissima a răspuns:

Daca esti minora nu.

| cris95 a răspuns:

Deci din cate stiu eu daca esti minora iti trebuie procura cu semnatura ambilor parinti!

| Dema a răspuns:

Nu.Semnatura mamei este obligatoriu. Funda?

| Laurretta a răspuns:

Daca esti minora nu poti! trebuie sa ai procura de la notariat cu semnatura parintilor.
p.s. daca iesi din tara fara permisul mamei tale si ea denunta la politie, tatal tau poate fi acuzat de rapire sau sechestru.

| anitha explică:

Am 14 ani!