| Magduttza a întrebat:

am 13 ani. Vreau ca la anul (cand voi avea 14 ani, fix de ziua mea, voi avea buletin ) sa plec in Italia impreuna cu o ruda ( peste 18 ani ). Ce acte imi trebuie pentru a iesi din tara? si cam cat ma costa?

7 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Pai te costa cam intr 80 si 100 Euro, acte nu iti trebuie ..ai nevoie doar de buletin. happy

| Magduttza explică (pentru Cezar):

Nu am 18 ani, deci nu pot pleca din tara, sunt doar insotita de un adult, asta stiu sigur ca e ceva cu semnatura parintelui

| Cezar a răspuns (pentru Magduttza):

Nu e nevoie sa ai 18 ani pentru a pleca din tara. Cum o spus si Issabela26, ai nevoie de procura din partea parintilor ca sunt de acord sa te lese in supravegherea acelui adult care are 18 ani, fara aceea procura nu prea ai cum sa mergi. happy

| boghy123 a răspuns (pentru Cezar):

Nu iti trebuie 18 ani. trebuie sa ai acordul de la parinti + insotitor. de la 16 ani stiu ca poti merge fara insotitor cu avionul..nush daca e la fel cu autocarul

| Cezar a răspuns (pentru boghy123):

Si eu ce am zis? Poti sa pleci de la 14 ani cu insotitor, fara nu e posibil daca nu ai implinit varsta de 18 ani.
La varsta de 18 ani esti independent de sine, fara obligati, iti porti singur de grija.

| Issabela26 a răspuns:

Pai iti trebuie buletinul(sau pasaport nu stiu daca mai e chestia cu pasaportul), si procura de la parintii tai adikca semnatura celor 2 ca sunt de acord sa iesi din tara. procura costa ceva dar numai stiu exact cat, depinde si timpul pe care o faci daca o faci pe 1 luna sau pe 3 sau eu stiu mai multe...

| boghy123 a răspuns:

Iti trebuie permisiunea de la parinti, pasaport cred... permisiunea aia e 80 lei parca. si pasaportu e cam 200 lei