| magicsparcle321 a întrebat:

Buna am 14 ani si in vara aceasta urmeaza plec din Bacau in Irlanda in Dublin la verisoara mea cu avionul,dar este prima data cand merg cu avionul si nu merg cu parintii, ma duc singura ca ei nu pot sa mearga cu mine si nici ei nu au mai mers cu avionul si nu stiu sami zoca ce sa fac ce sa iau cu mine pe unde sa merg. Tin sa zic ca merg cu blu air si as vrea sa-mi ziceti ce ar trebui sa fac, pe unde ar trebui sa merg, ce sa iau la mine si poate si niste impresii.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ca să poți trece de controlul de frontieră, e musai să fii însoțită de către un adult, având asupra lui o împuternicire dată în fața notarului de către părinții tăi (iar dacă sunt în altă țară, trebuie și tradusă și legalizată) precum că te încredințează acelui adult pentru a fi însoțită peste graniță până la destinație, precum și o adeverință de cazier judiciar eliberată în acest scop.
www.politiadefrontiera.ro
(Meniul din stânga > Condiții de călătorie > Minori)
Bagajul de mână (cu care ai voie să te urci în cabină, cu tine) trebuie să fie maximum de 10 kg, cu dimensiuni nu mai mari decât 55 cm x 40 cm x 20 cm.
NU ai voie în bagajul de mână cu trusă de manichiură, cuțit, foarfeci etc. Nici cu lichide aflate în recipiente mai mari de 100 ml (recipientul! nu cantitatea de lichid din interior!), iar cele care sunt mai mici, trebuie ambalate într-o pungă specială de plastic, transparentă, autosigilantă, pe care o prezinți separat la controlul de securitate. Vezi aici detalii:
http://www.blueairweb.com/blueairadmin/docs/carriageconditions/10_ro-ro.pdf
Dacă ai tăi îți plătesc și pentru un bagaj de cală, acesta NU trebuie să depășească 32 kg iar ca dimensiuni să fie de maximum 100 x 80 x 30 cm.
În aeroport, prima dată te prezinți la check-in (e bine să-l ai făcut on-line, tipărit de acasă, dar se poate face și acolo. Contra unei taxe, uneori). Acolo vei preda bagajul de mână (e bine ca mai înainte să-l înfoliezi - sunt niște mașini care fac acest serviciu, tot contra unei taxe. Cu condiția să nu fie mai greu decât ai voie, altfel va trebui să-l desfaci ca să mai arunci din el...) De aici, te îndrepți către zona de control de securitate, unde pui pe bandă bagajul de mână, pantofii, cureaua și tot ce mai ai metal prin buzunare sau pe tine (bijuterii etc.) Preferabil să nu porți sutien cu întăritori metalice! s-ar putea să te alegi cu o percheziție corporală. Punga despre care spuneam mai sus, cu sticluțe conținând diverse lichide (parfum etc.) trebuie să fie pusă separat, la vedere. La fel și electronicele (laptop, tabletă, camera foto).
Apoi, după ce îți aduni toate astea la loc, te duci la control pașapoarte. Aici prezinți actul de identitate (CI sau pașaport) și treci mai departe, dar NUMAI însoțită de adultul cu toate actele de care spuneam ceva mai sus.
După aceea, vă îndreptați spre poarta de îmbarcare scrisă pe tichetul de îmbarcare primit la check-in. E simplu, urmați indicatoarele. Aici, când avionul e gata să își primească pasagerii, veți fi invitați de către angajații aeroportului să vă îmbarcați.
În avion, urmați instrucțiunile însoțitorilor de zbor.
După aterizare, mergeți la banda de bagaje (dacă ai avut bagaj de cală) și recuperați bagajul. Apoi iar la control pașapoarte și gata.
La întoarcere, cred că poți să vii și singură (e bine totuși să verificați la Blue air condițiile privind minorii neînsoțiți) - chestia cu adultul însoțitor e valabilă doar la ieșirea din România, nu și când revii.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti faci check in prima data, apoi treci prin filtru de securitate si apoi te duci la poarta de unde pleaca avionul. La bacau trebuie sa fie simplu ca nu e asa de mare aeroportul.

Sa ai la tine actele facute la notar cum ca parintii te lasa sa iesi din tara, si sa respecti regulile de bagaje in avion

| Ruxandra15 a răspuns:

Nu trebuie sa mergi neaparat cu avionul daca nu sti cum e. Iti trebuie procura bine-nteles. Mai mult dureaza sa iti ei procura decat drumul. Eu in locul tau as chema-o pe verisoara la mine pentru ca ea nu are nici o problema cu iesitul din tara pe cand la Romani e mai complicat. Verisoara mea vine singura din Spania si ca sa iasa din Romania mama ei trebuie sa vina sa o ia.

| barbutxxx a răspuns:

1. Nu stiu 100% sigur caca BlueAir permite unui minor nensotit(suna la companie si intreaba)
2.intri in aeroport (trebuie sa fu cu cel putin 1h inainte) depui bagajul de cala(cel mai mare) intrebi pe cineva si o sa te indrume, depui bagajul si o sa it ispune mergeti pana la poarta... apoi te duci la poarta la care te-a indrumat si astepti venrea avionului, cand aterizaza avionul o sa vina 2 -6 reprezentanti si o va va imbarce.

| mihai69 a răspuns (pentru barbutxxx):

O fi low cost, dar sigur nu e „caca Blue Air"-ul! rolling on the floor

| Cristian201 a răspuns:

M-as mira sa te lase singura, minora cu avionul, iar apoi dublu sa lase si o minora fara parinti in alta tara...winking

| magicsparcle321 explică (pentru Cristian201):

Ma lasa la matusa mea :-)

| Thia a răspuns:

Clasa 1 sau a 2-a?

Ar trebuii sa-ti iei un flacon cu apa si ceva de mancat la tine laughing sta desigur daca nu profiti de "mancare la bord"
Si vezi tu? Noi nu iti putem explica pe unde sa o iei, pentru ca avioanele sunt diferite, dar in cazul in care ai tupeu. poti intreba pe cineva happy

| suntserios a răspuns (pentru Thia):

Nu ai fost niciodata cu avionu asa e?

sa nu iei apa ca nu ai voie cu ea in avion, si nici cu mancare

| Thia a răspuns (pentru suntserios):

Nu am fost! Vezi ca sti? big grin in fine..ideea ii ca apa sigur, sigur te lasa sa-ti duci. Doar cu aia nu faci firimituri" Doamne iarta-ma :o
Iar mancare, repet-sub o alta forma-: daca ai bani si avionul ii dotat, ai "mancare la bord", daca nu..iti iei cu tine o punga de cipsuri si.ce mai manamci tu laughing

| suntserios a răspuns (pentru Thia):

Dupa noile norme de securitate nu ai voie cu niciun lichid la bord decat daca sunt medicamente cu prescriptie medicala. Si nu vorba de frimituri sau alte nebunii ci doar de normele de securitate

| mihai69 a răspuns (pentru Thia):

Apă nu are voie să ia. Mai citește.

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Mâncare are voie.

| mihai69 a răspuns (pentru Thia):

Tu știi să citești? dacă da, atunci uite:
http://www.blueairweb.com/blueairadmin/docs/carriageconditions/10_ro-ro.pdf

| Andries_Larisa_Ioana_2000 a răspuns:

Sati iei guma ca o sa te dea urechile si eu sunt in irelanda si cand am mers am luat guma dupa nu ai voie cu telefon. Decat daca sunt femeile alea bune si te lasa.Sa iei niste bani de buzunar ca sa ai sa iei mancare.Si o geanta mica daca ai nevoie de anumite lucruri.