| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o intrebare ce demersuri sunt pentru a ma stabilii in india, dar as vrea sa imi schimb si numele

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai vrea sa te muti in cea mai aglomerata, imputita, saraca tara?

| ridhimagupta a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca am o obsesie cu india stiu limba asa ca e usor pentru mine cu vorbitul

| AnaDenisaIsabela66 a răspuns (pentru suntserios):

Din păcate, doar unii vad bogăția acelei țări.Este perfectă.AR TREBUI SA TI IEI NISTE OCHELARI

| suntserios a răspuns (pentru AnaDenisaIsabela66):

Pana sa imi iau ochelari ma gandesc logic. Cam greu pentru un european sa traiasca in saracia indiana, in mizeria aia, in clima lor, in indramadeala aia de oameni nespalati samd. Pana la bogatiile culturale nai e mult de tot

| AnaDenisaIsabela66 a răspuns (pentru suntserios):

Tot ce crezi tu, este o prostie!
Nu este chiar așa cum credeți voi.Ei nu sunt țigani.Crede-ma,am stat lângă un Indian dar și lângă un tigan și se vede cine e nespălat, mizerabil. Tara lor este la fel de normală că toate celelalte.Nu trebuie discriminați.Romania e mai buna sau cum?

| suntserios a răspuns (pentru AnaDenisaIsabela66):

Am facut eu comparatie cu tiganii? ....sa stii ca tiganii cred ca sunt mai spalati ca indienii. Poate ai stat tu langa un indian, dar pe langa ala mai este inca un miliard de indieni... si te asigur ca nu seamana intre ei.

Serios compari Romania cu India. Pai ce noi ne ca.cam in strada? Bem apa din acelasi rau in care aruncam ramasite umane? Avem orase de 20milioane de oameni in care 18milioane nu au apa potabila si traiesc sub limita saraciei? Suntem tara care ofera peste 30%din populatia planetei care se hraneste din gunoaie? Sunt tara in care peste 20%din femei mor la nastere din cauza lipse sistemului de sanatate? Suntem noi tara in care jumatate de populatie isi arunca cu pamant in anus in loc sa foloseaca hartie igienica pentru ca nu au asa ceva? Vrei sa mai continuu, ca inca nu realizez cum ai putut compara Romania cu India.

| AnaDenisaIsabela66 a răspuns (pentru suntserios):

Toți ce zici tu aici e o prostie! Rar de întâmplă în unele locuri, dar acolo în sate, uitate de Dumnezeu. Vrei sa zici că în România toți sunt bogați sau cum?

| suntserios a răspuns (pentru AnaDenisaIsabela66):

Hai hai... lasa filmele de la Bollywood si informeaza te despre realitatea din India, nu despre bula filmelor despre oamenii bogati ai Indiei.

Si nu, nu se intampla in satele uitate de lume... in capitala Indiei lumea se ca.ca pe strada

Nu vreau sa zic ca in Romania toti sunt bogati, dar nu suntem o tara de lumea a IIIa si macar 90% din romani se sterg la fund

| suntserios a răspuns (pentru AnaDenisaIsabela66):

Ca sa mai inveti si tu ceva despre india

Citeste cum 60% din populatie nu stie ce e ala un wc
https://www.pri.org/......-and-girls

O mica imagine a realitatii din india... in cifre si procente
https://qz.com/899647/in-india-people-are-getting-paid-to-use-the-toilet/

si un mic reportaj in romana daca ai probleme cu engleza
http://www.evz.ro/......india.html

Uite mai baga si niste documentare video
https://www.youtube.com/watch?v=mCecQrh8AZo
https://www.youtube.com/watch?v=Uwo5rjiIEsQ
https://www.youtube.com/watch?v=3T2XVE_ZnfM

Poate acum intelegi si tu cum traiesc peste 70-80 din indieni