| Emmita a întrebat:

Buna! Am o întrebare urgentă. Plănuiesc sa călătoresc neînsoțită (am 17 ani). Am și pașaport finlandez și românesc… dacă arat pașaportul finlandez credeți ca as putea trece? Am și hârtie de la notar insa nu știu dacă este îndeajuns.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti trece linistita cu pasaportul finlandez, declaratia notariala a parintilor si insotitor major este doar pentru cetatenii romani minori ce ies din Romania cu acte romanesti (pasaport sau carte de identitate).

| Emmita explică (pentru Ioandelasal):

Deci dacă prezint pașaportul finlandez crezi ca ar fi ok?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Emmita):

Sigur ca va fi in regula.

| Emmita explică (pentru Ioandelasal):

Mă gândeam poate fiindcă am un nume destul de românesc sa nu mă lase…

| Ioandelasal a răspuns (pentru Emmita):

Nu are importanta, sunt destui romani ce locuiesc in strainatate si au si cetatenia tarii in care locuiesc.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti trebuie insotitor adult la iesirea din tara.
Pana acum cum ai circulat avand pasaport finlandez?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Minorii nu pot calatorii in strainatate singuri, indiferent ca au dubla cetatenie.

Ai nevoie de insotitor adult cu procura notariala de la parintii tai, ori sa fi insotita de un parinte ori amandoi.

| Emmita explică (pentru Violleta2022):

Poate dacă e aglomerat credeți ca ar fi o șansa sa pot sa trec?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Emmita):

La vama nu-i ca la piata, ca de-i aglomerat treci prin inghesuiala.
Acolo stai in fata registrului unde de se afce verificarea vamala chiar si 2 ore daca este necesar, fiindca ecranul computerul lor se inroseste, aratand ca este ceva in neregula, aici fiind vorba de varsta sub 18 ani. Se cheama inspectorul deserviciu, esti imediat condusa intr-o camera de securitate si se purcede la interviu.
Daca ar fi dupa cum ganditi voi copii, atunci toti copii ar reusii sa fuga in lume, dar uite ca nu este posibil, cel putin cand ajungi in aeroport si treci prin scanare vamala si verificare de acte nu odata ci de mai multe ori.

| Emmita explică (pentru Violleta2022):

Pana la urma am reușit sa plec deci te ambalezi degeaba

| Violleta2022 a răspuns (pentru Emmita):

Unde ai reusit sa pleci?
Ai postat intrebarea, ai raspuns la ea acum cateva ore si intre timp ai visat ca ai ajuns la vama si ai trecut, dar era odra in visul tau.
Ma rog, trebuie sa ti se intampla tie, ca sa intelegi ca eu nu m-am ambalat deloc, dimpotriva, am un caz in familie, unde nepoata-mea cu 16 ani cu ceetatenie dubla romano-australiana nu a putut calatorii cu procura, pana nu ai venit insotitorii de bord, platiti si desemnati legal sa o conduca.
Deci vorbesc in cunsotinat de cauza!

| Violleta2022 a răspuns:

Hartia aia de care pomenesti tu de la notar, nu ajuta la nimic daca nu este mentionat un adult care sa te insoteasca.

| Emmita explică (pentru Violleta2022):

Hmmm… mă gândeam având in vedere ca este pașaportul străin și biletul de avion este tot pe naționalitate finlandeza poate nu observa

| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru Emmita):

"Poate nu observa"
Serios?

| Radugol a răspuns:

Daca nu ma insel, iti poti face procura( cu semnatura ambilor parinti) pe numele uneia din stewardese (ca insotitor in timpul zborului) cu conditia sa te astepte unul dintre parintii tai in aeroportul de destinatie